Άρης- Παναιτωλικός: Μοιρασιά στο Κλεάνθης Βικελίδης

Ο Παναιτωλικός έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα του Άρη

Ο Παναιτωλικός κόλλησε στο 0-0 με τον Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης, για την 22η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ 1.

Στο πρώτο μέρος οι Θεσσαλονικείς εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων με την ομάδα του Αγρινίου διαχειρίζεται σωστά τα λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι στο 7’ με τον Μπρούνο Γκάμα έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα του Κνετ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε έπειτα από τη χρήση του VAR καθώς ο Φακούντο Μπερτόγλιο – που πάσαρε την… κίτρινη μπάλα στον Πορτογάλο – στο ξεκίνημα της φάσης ήταν εκτεθειμένος.

Στο 21’ ο Αυστριακός  έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Φακούντο Μπερτόγλιο . Στο 41’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην περιοχή με τον Χόρχε Ντίας αλλά το σουτ σταμάτησε στα σώματα.

Στην επανάληψη ο Άρης αύξησε την πίεση και στο 72’ ο σουτ του Γκανέα αποσιώπησε ο Κνετ .

Ο προπνητής  του Άρη, Άκης Μάντζιος έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Κώστα Μήτρογλου – όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο το σύνολο του Δέλλα

Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Άρη να χάνει την ευκαιρία να αποσπαστεί – έστω και προσωρινά – από τις ομάδες που τον ακολουθούν . Ο «Τίτορμος» πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.

Κίτρινες: Γκάμα – Μεντίνα, Αριγίμπι.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Γκάνεα, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Κάτσε (79’ Σάκιτς), Σάσα, Γκάμα, Ματέο (70’ Μήτρογλου), Μαντσίνι (59’ Μπρούνο), Μπερτόγλιο (59’ Σίλβα).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Μεντίνα, Τσότσαλιτς, Βάντερσον, Περέιρα, Τσιγγάρας (90’+2’ Μεντόσα), Ταχάρ (79’ Εντινγκά), Ντίας, Μπαρμπόσα (90’+2’ Μαλής), Αριγίμπι (84’ Ντάλσιο), Καρέλης