”Γκέλαραν” Άγιαξ και Αϊντχόφεν, νίκες για Φένλο και Χρόνινγκεν

Στην πρεμιέρα του Ολλανδικού πρωταθλήματος οι Άγιαξ και Αϊντχόφεν ξεκίνησαν με το… αριστερό τις υποχρεώσεις τους καθώς  αναδείχτηκαν  ισόπαλοι με τις Φίτεσε και Τβέντε  με σκορ 2-2 και 1-1 αντίστοιχα.

Φίτεσε – Άγιαξ 2-2

Ο «Αίαντας» δεν ήταν καλός και τελικά έμεινε στην ισοπαλία στην έδρα της Φίτεσε στο Άρνεμ,  (2-2), πριν την πρώτη αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ. Στο 13′ οι πρωταθλητές Ολλανδίας βρέθηκαν πίσω στο σκορ , όταν ο Μπέρο πέτυχε ένα τυχερό γκολ. Η ισοφάριση ήρθε μόλις ο Φαν Ντε Μπέεκ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 30ο λεπτο. Στο 55’ οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με εξαιρετικό σουτ του Μπαζούρ για το 2-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντούσαν Τάντιτς, στο 75′.

Τβέντε – Αϊντχόφεν 1-1

Η Αϊντχόφεν ξεκίνησε με το… αριστερό, όπως και ο Άγιαξ, στη φετινή ερεντβίσε, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Τβέντε. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νακαμούρα στο 8′.Στο 65ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ντάμφρις,με το 1-1 να διατηρείται ως το τέλος.

Φένλο – Βαλβάικ 3-1

Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να προηγηθεί στο 11ο λεπτό με τον Ντελκρουά. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 51ο λεπτό με τέρμα του Σοριάνο. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Οπόκου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 88ο λεπτό ο Φαν Όοιχεν.

Έμεν –  Γκρόνινγκεν 0-1

Η Γκρόνινγκεν επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Έμεν, με γκολ του Χρούστιτς στο 87ο λεπτό.