Γκενκ-Ολυμπιακός: Ο Αλεξανδρόπουλος του έδωσε την πρόκριση στο 90’+5′!

Με το γκολ του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα play off του Europa League.

Ο Ολυμπιακός πήρε ισοπαλία 1-1 με τη Γκενκ στη «Σεγκέκα Αρένα» για τον επαναληπτικό αγώνα του γ’ προκριματικού του Europa League και πήρε την πρόκριση στα play off της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρόλο που δεν είχαν μεγάλη απόδοση, πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν και πήραν την πρόκριση.

Στα play off, θα αντιμετωπίσουν τη σερβική Τσουκαρίτσκι, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» την επόμενη Πέμπτη 24/8 και ο επαναληπτικός στη Σερβία στις 31 του ίδιου μήνα.

Αυτή η πρόκριση εξασφαλίζει στον Ολυμπιακό την παρουσία του σε ομίλους, καθώς στη χειρότερη περίπτωση θα παίξει σε εκείνους του Europa Conference League.

Το γκολ που έδωσε την πρόκριση στους Πειραιώτες πέτυχε ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος στο 90’+5’, το πρώτο του με τα ερυθρόλευκα, στη δεύτερη επίσημη συμμετοχή του.

Για τους Βέλγους σκόραρε ο Γιοζέπ Πέιντσιλ στο 30’. Ενώ ο ίδιος αποβλήθηκε στο 65’ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε και ο Ολυμπιακός, καθώς ο Ροντινέι αποβλήθηκε στο 90’+10’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Ρέτσος, Φρέιρε, Κίνι στην άμυνα, Καμαρά, Ιμπόρα στον άξονα, Μασούρας, Καρβάλιο, Φορτούνης μεσοεπιθετικά και Ελ Κααμπί στην κορυφή.

Στο 25ο λεπτό, η Γκενκ κέρδισε πέναλτι, καθώς ο Φρέιρε πάτησε τον Πέιντσιλ. Το εκτέλεσε στο 27’ ο ίδιος, με τον Πασχαλάκη να το αποκρούει στη δεξιά του γωνία. Ωστόσο, μετά από υπόδειξη του VAR, ο Έλληνας τερματοφύλακας είχε κινηθεί μπροστά και έτσι ο Στίλερ έδωσε επανάληψη. Το εκτέλεσε εκ νέου ο Πέιντσιλ στο 30’ κάνοντας το 1-0.

Στο 51’ ο Ελ Κανούς σούταρε έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Ενώ στο 60’ ο Σορ σούταρε, με τη μπάλα να σταματά στην άμυνα και στη συνέχεια ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

Η Γκενκ έμεινε με 10 παίκτες από το 65’, όταν ο Πέιντσιλ κλώτσησε εκτός φάσης τον Κίνι.

Στο 71’ ο Ιμπόρα στόπαρε τη μπάλα, σούταρε, με τον Φάντερφορντ να μπλοκάρει. Αυτή ήταν η πρώτη τελική του Ολυμπιακού στο ματς.

Στο 85’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από δύο σουτ του Αλεξανδρόπουλου και μια κεφαλιά του Μπιέλ ενδιάμεσα, κατέληξαν πάνω στον Φάντερφορντ.

Στο 90’+1’ ο Φορτούνης άνοιξε στον Μπιέλ, αυτός μπήκε στην περιοχή, σούταρε στην κλειστή γωνία, με τον Φάντερφορντ να αποκρούει.

Και στο 90’+5’ ήρθε η «λύτρωση» για τον Ολυμπιακό. Μετά από φάουλ έξω από την περιοχή, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Αλεξανδρόπουλο που από τα όρια της περιοχής σούταρε και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1!

Ενώ στο 90’+10’ ο Ροντινέι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Γκενκ (Βόουτερ Φράνκεν): Φάντερφορντ, Κουέστα, Μοχάμεντ, ΜακΚένζι, Μουνιός, Ελ Κανούς, Χροσόφσκι (90’+7′ Αροκοντάρε), Καγιεμπέ, Σορ (90’ Μπαά), Πέιντσιλ, Φαντέρα (70’ Γκαλάρσα)

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Φρέιρε, Κίνι, Καμαρά (80’ Βρουσάι), Ιμπόρα, Μασούρας (69’ Μπιέλ), Καρβάλιο (46’ Αλεξανδρόπουλος), Φορτούνης (90’+8’ Ντόη), Ελ Κααμπί (68’ Ελ Αραμπί)