Γλίτωσε τα “Χ”ειρότερα η ΑΕΚ

Στις καθυστερήσεις γλίτωσε η ΑΕΚ την ήττα από την Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 1-1, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Super League 1.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με το πρώτο μέρος να ανήκει στους γηπεδούχους, ενώ το δεύτερο στην Ένωση. Τα γκολ σημείωσαν οι Εμμανουηλίδης και Κλωναρίδης, αντίστοιχα.

Ο Πανιώνιος κρατούσε στα χέρια του μια σπουδαία νίκη, ωστόσο ο Κλωναρίδης διαμόρφωσε το 1-1 και απομάκρυνε την ΑΕΚ από την ήττα.

Ντεμπούτο έκανε με τη φανέλα της ΑΕΚ ο 17χρονος Σλοβένος, Ζίγκα Λάτσι που ξεκίνησε ως βασικός, ενώ ως αλλαγή πέρασε για πρώτη φορά στον αγωνιστικό χώρο ο Μαχαίρας.

Ντεμπούτο στον πάγκο του Πανιωνίου πραγματοποίησε ο Λεωνίδας Βόκολος.

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Πανιώνιος κατάφερε να γίνει απειλητικός και δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή. Ο Τσιλούλης μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Αραμπούλι δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.

Τα πρώτα δέκα λεπτά ο Πανιώνιος ήταν κυρίαρχος και στο 8’ απείλησε ξανά. Ο Οικονομίδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ντομίνγκες πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά ο Τσιντώτας έπεσε στη δεξιά γωνία του και παραχώρησε κόρνερ.

Στο 13’ η ΑΕΚ που είχε βρει τα πατήματά της είχε την πρώτη καλή ευκαιρία. Ο Παουλίνιο έκανε τη σέντρα, ο Αλμπάνης κατέβασε την μπάλα, έκανε το σουτ, αλλά ο Κότνικ απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 22’ η ΑΕΚ απείλησε ξανά με τον Μάνταλο, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα όμως πέρασε πάνω από την εστία του Κοτνικ.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Μάνταλος βρήκε υπέροχα τον Σαμπανάτζοβιτς, ο οποίος έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Κότνικ απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η Ένωση συνέχιζε να έχει την κατοχή και να απειλεί. Στο 40’ ο Σιμόες έκανε τη σέντρα, ο Σβάρνας πήδηξε ανενόχλητος, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Μπορεί η ΑΕΚ να είχε τελικές, όμως ο Πανιώνιος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στα πρώτα λεπτά των καθυστερήσεων πριν την ανάπαυλα. Ο Τσιλούλης έκανε βαθιά μπαλιά, η μπάλα πέρασε από δύο παίκτες της ΑΕΚ, έφτασε στον Αραμπούλι, ο οποίος γύρισε στον Εμμανουηλίδη και εκείνος με πλασέ προ κενής εστίας έκανε το 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μπει δυνατά και έψαχναν ένα γρήγορο γκολ.

Στο 58’ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Βέρντε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λάτσι πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι του Κότνικ.

Ένα λεπτό αργότερα Αραμπούλι βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, απέφυγε τον Τσιντώτα, αλλά το πλασέ που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε να απειλεί και στο 63’ ο Κλωναρίδης έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, ο Σιμόες πλάσαρε υπέροχα, αλλά ο Κότνικ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 70’ οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Το υπέροχο φαλτσαριστό σουτ του Τσιλούλη, έδιωξε Τσιντώτας με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Τη νίκη από τα χέρια του Πανιωνίου έκλεψε η ΑΕΚ στις καθυστερήσεις, αφού ο Κλωναρίδης διαμόρφωσε το 1-1. Ένα τρομερό μακρινό σουτ του Κλωναρίδη, έστειλε την μπάλα στο αριστερό “Γ” του Κότνικ, για το τελικό ισόπαλο αποτέλεσμα. Η μπάλα κόντραρε στον Σταυρόπουλο.

Σκόρερ: 45’+1’ Εμμανουηλίδης / 90+2’ Κλωναρίδης

Κίτρινες: Ρέντζας, Παπανικολάου, / Παουλίνιο, Αραούχο

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης(84’ Λυμπεράκης) Τσιλούλης, Εμμανουηλίδης(90’+1’ Καμαρά), Παπανικολάου, Αραμπούλι(89’ Ρετσος)

AEK (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Λάτσι, Χουλτ, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς(71’ Σιμάνσκι), Μάνταλος, Βέρντε(77’ Μαχαίρας), Αλμπάνης(46’ Κλωναρίδης), Αραούχο.