Νίκησε ο Ατρόμητος, αλλά ο ΟΦΗ του έκλεισε την πόρτα

Ο Ατρόμητος έφυγε νικητής από το Βικελίδης, νικώντας με 1-2 τον Άρη, στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Σούπερ λιγκ 1.

Μπορεί να έκανε το καθήκον του η ομάδα του Περιστερίου και να κέρδισε τον Άρη, όμως ο ΟΦΗ νίκησε τη Λαμία στο Γεντί Κουλέ, αφήνοντας τον εκτός πλέι οφ και έτσι οι Περιστεριώτες έμειναν στην 7η θέση και στα πλέι άουτ. Στην 6η θέση ο Αρης, καθώς υστερεί στην ισοβαθμία με τον ΟΦΗ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντιγκινί, αλλά ο Ατρόμητος με τα γκολ των Ενσικουλού και Γκάλο πέτυχαν την ανατροπή και πήραν τη νίκη.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά προσπάθησαν να βρουν τα πατήματά τους και όσο περνούσε η ώρα τόσο ο Άρης, όσο και ο Ατρόμητος είχαν κάποιες ευκαιρίες.

Οι γηπεδούχοι ήταν δραστήριοι και με κάποια σουτ των Σάσα( 20′) και Μπορύνο Γκάμα (21′) δεν βρήκαν στόχο.

Πρώτη σημαντική ευκαιρία για τον Ατρόμητο ήταν στο 32′ με ένα σουτ του Γκάλο να καταλήγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Έμαν.

Στο 41ο λεπτό μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Ενσικουλού πήρε την κεφαλιά, όμως ο Έμαν απέκρουσε δύσκολα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρης βρήκε δίχτυα στο 48ο λεπτό. Ο Μανσίνι έδωσε στον Ντιγκινί, ο οποίος πλάσαρε και έκανε το 1-0.

Οι Περιστεριώτες απάντησαν γρήγορα στο γκολ των γηπεδούχων και τέσσερα λεπτά αργότερα, μετά από ωραία ενέργεια του Χαρίση, έδωσε στον Ενσικουλού, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα μέσα από την περιοχή, κάνοντας το 1-1.

Στο 60ο λεπτό ο Ατρόμητος πέτυχε την ανατροπή και έκανε το 1-2 με τον Γκάλο. Με ωραία εκτέλεση φάουλ του Βραζιλιάνου, νίκησε τον Έμαν και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια αύξησε την πίεση ο Άρης και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 67′ με το σουτ του Τόνσο, να καταλήγει άουτ.

Στο 71′ πάλι ο Αργεντίνος ποδοσφαιριστής, αυτή τη φορά απείλησε με κεφαλιά, όμως ο Μανδάς απέκρουσε.

Μέχρι το τέλος προσπάθησε η ομάδα του Ενινγκ για την ισοφάριση, ωστόσο αυτό δεν ήρθε και ο Ατρόμητος έφυγε νικητής με 1-2 από την έδρα του Άρη.

Κίτρινες:  Σόουζα, Μανσίνι- Ενσικουλού,Ανδρούτσος, Γκάλο, Ντε Πο, Χαρίσης, Μανούσος, Ούμπιντες

Άρης (Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Σόουζα, Σάσα, Μπακούτσης (65′ Μαρτίνες), Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα (46′ Τόνσο), Μαντσίνι, Λάρσον (46′ Ντιγκινί)

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς, Ρισβάνης, Στρουγγής, Μπουσούλαζιτς, Νάτσος, Γκάλο, Χαρίσης, Ενσικουλού (70′ Ούμπιντες), Ντε Πο (76′ Γιακουμάκης), Μανούσος, Ανδρούτσος (81′ Μπαένα)