Γλίτωσε την γκέλα και ανέβηκε στην κορυφή η Παρί

Με δυσκολία η Παρί Σεν Ζερμέν ξεπέρασε το εμπόδιο της Νις

Για την 25η αγωνιστική του Ligue 1, η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Νις και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με συγκάτοικο την Λιλ.

Η Παρί μπήκε δυναμικά και έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Παρέδες και Εμπαπέ στο πεντάλεπτο που έστειλαν την μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι της Νις.

Η ομάδα του Ποτσετίνο άνοιξε το σκορ με τον Τζούλιαν Ντράξλερ στο 22ο λεπτό. Ο Εμπαπέ μπήκε στην περιοχή, ο Μπενίτεθ έδιωξε πάνω στον Γερμανό εξτρέμ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η μόνη φάση της Νις στο πρώτο μέρος ήταν η κεφαλιά του Μαυρίς από την σέντρα του Γκουϊρί στο 42ο λεπτό.

Στο 46′ ο Ικάρντι βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Σαλίμπα έδιωξε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Στο 49′ η Νις είχε σημαντική ευκαιρία με το την προσπάθεια του Λόπες που έφυγε άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Ρόνι Λόπες έκλεψε την μπάλα από την άμυνα της Παρί και σκόραρε με δυνατό άουτ.

Το τελικό 2-1 έγραψε ο Μόισες Κιν ύστερα από σέντρα του Μάουρο Ικάρντι και κεφαλιά που έδωσε τη νίκη στην Παρί στο 75ο λεπτό.

Σκόρερ: Ντράξλερ 22′, Κιν 75′ – Ρόνι Λόπες 50′

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος, Κουρσαβά (Σαράμπια 77′), Κέχρερ, Γκουέγε, Παρέδες, Ντράξλερ (Μπέικερ 77′), Κιν, Ικάρντι, Εμπαπέ

Νις: Μπενίτεθ, Σαλίμπα, Τοντίμπο, Καμαρά, Πελμάρντ, Μπουνταουί, Γκουϊρί, Λες Μελού, Μαυρίς, Ρόνι Λόπες, Μαολίντα