Γκολ και θέαμα από Ιταλία και Πορτογαλία, Ήττα της Γαλλίας από τη Φινλανδία

Διέλυσε την Ανδόρα η Πορτογαλία, νίκες για Ιταλία, Γερμανία και Ρουμανία. Νίκη με ανατροπή για το Βέλγιο, ήττα για Γαλλία.

Διαστάσεις θριάμβου με εμφατικό 7-0 έφερε η Πορτογαλία στον φιλικό αγώνα της κόντρα στην Ανδόρα πριν τις αναμετρήσεις του Nations League. Άνετα επικράτησαν Ιταλία και Γερμανία, ενώ ισόπαλη με την Ολλανδία έμεινε η Ισπανία.

Τα φιλικά είχαν αρκετά ελληνικό ενδιαφέρον με αρκετούς παίκτες από ελληνικούς συλλόγους να φοράνε την φανέλα των αντιπροσωπευτικών τους συγκροτημάτων.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Πορτογαλία να…καθαρίσει την Ανδόρα με 7-0 στο Ντα Λουζ. Με δύο γκολ του Παουλίνιο και από ένα του Νετο και Σάντσες διαμορφώθηκε το σκορ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γκαρσία με αυτογκόλ. Με την είσοδο του στο παιχνίδι οι Ρονάλντο και Ζοάο Φέλιξ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο ματς. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο αρχικό σχήμα ξεκίνησε και ο Σεμέδο. Αυτό ήταν το 102 γκολ του Ρονάλντο με την Εθνική του ομάδα.

Ανατροπή με υπογραφή Μπατζουαγί πέτυχε το Βέλγιο κόντρα στην Ελβετία με 2-1, ενώ τέσσερα γκολ ήταν η συγκομιδή της Ιταλίας κόντρα στην Εσθονία, επιπλέον νίκη με 1-0 πέτυχε η Γερμανία κόντρα στην Τσεχία.

Η Ισπανία έμεινε ισόπαλη στο 1-1 με την Ολλανδία, με τον Μοράτα στην επιστροφή του μετά απ’ ένα χρόνο να μοιράζει την ασίστ για τι γκολ του Καναλες, το γκολ για την Ολλανδία πέτυχε ο Φαν ντε Μπικ. Ο Σέρχιο Ράμος πέρασε αλλαγή στο 85ο λεπτό του φιλικού 1-1 με την Ολλανδία στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», ωστόσο, με τη συμμετοχή αυτή έφτασε τις 176 με την «ρόχα» κι έπιασε τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν, στην κορυφή του πίνακα με τους Ευρωπαίους ποδοσφαιριστές.

Ήττα με 2-0 γνώρισε η Γαλλία από την Φινλανδία, με τους Φινλανδούς να χρειάζονται μόνο ένα ημίχρονο για να κλειδώσουν την νίκη.

Σαρωτική ήταν η εμφάνιση της Ρουμανίας κόντρα στην Λευκορωσία που επιβλήθηκε με 5-3 στην μεταξύ τους αναμέτρηση. MVP του αγώνα της Ρουμανίας αναδείχθηκε ο Ιονούτ Νεντελτσεάρου, καθώς ο αμυντικός της ΑΕΚ πέτυχε δύο γκολ και έδωσε μια ασίστ σε ένα ματς που τελείωσε.

Πολλά γκολ, αλλά κανένας νικητής δεν υπήρξε στο ντέρμπι ανάμεσα στην Τουρκία και στην Κροατία που ολοκληρώθηκε με 3-3. Ντεμπούτο με τη φανέλα των Κροατών έκανε ο επιθετικός του ΠΑΟΚ, Αντόνιο Τσόλακ, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τοσούν (23’ πεν.) και εννιά λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μπούντιμιρ. Στο 41’ οι Τούρκοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Τουρούτς και το 2-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Κροάτες πλησίασαν την ανατροπή με Πάσαλιτς (53’) και Μπρεκάλο (56’), για να έρθει δύο λεπτά αργότερα ο Ουντέρ να ισοφαρίσει σε 3-3.

Στην σκανδιναβική αναμέτρηση η Δανία επικράτησε με 2-0 της Σουηδίας, σκόρερ για τους Δανούς ο Γουίντ και ο Μπαχ.