Gold cup: Έκανε την έκπληξη η Αϊτή

Το Μεξικό πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Gold Cup, που διοργανώνεται στην Κεντρική και Βόρεια Αμερική, περνώντας από την διαδικασία των πέναλτι και επικρατώντας με 5-4.

Με πρωταγωνιστή τον Γκιγιέρμο Ουσία νίκησε την Κόστα Ρίκα και πέρασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες (1-1), με τον Ραούλ Χιμένες να δίνει το προβάδισμα στο Μεξικό στο 44ο λεπτό και τον Μπράιαν Τους να ισοφαρίζει στο 52′, με εύστοχη έκτρωση πέναλτι.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν εκ νέου τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην διαδικασία των πέναλτι. Ο Ραούλ Χιμένες εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Μορέιρα απέκρουσε το πέναλτι, ενώ ο Ράνταλ Λεάλ δεν κατάφερε να σκοράρει στο τρίτο κατά σειρά πέναλτι της Κόστα Ρίκα.

Η λύση ήρθε από τον Γκιγιέρμο Ουσία, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Λέιζερ Φούλερ και έδωσε στην ομάδα του την πρόκριση, όπου θα αντιμετωπίσει την Αϊτή, η οποία λίγο νωρίτερα έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τον Καναδά, περνώντας την νίκη με 3-2.