Γουλβς – Γουέστ Χαμ: Νίκη τετράδας για τα “σφυριά”

Η Γουέστ Χαμ επικράτησε στο Μολινό της Γουλβς και μπήκε στην τετράδα της Premier League

Παραλίγο να χάσει σίγουρη νίκη η Γουέστ Χαμ, η οποία επικράτησε 2-3 της Γουλβς εκτός έδρας, στην αναμέτρηση που ολοκληρώνει την  30η αγωνιστική της Premier League. Τα «σφυριά» έφτασαν τους 52 βαθμούς και πάτησαν τετράδα, ενώ οι λύκοι έμειναν στους 35β.

Η Γουέστ Χαμ άνοιξε το σκορ στο 6′ της αναμέτρησης με τον Τζέσι Λίνγκαρντ να φεύγει στην αντεπίθεση κατά μέτωπο μπήκε από τα αριστερά και με ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Στο 14′ ο Φορνάλς με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 2-0 ενώ με τη συμπλήρωση 38 λεπτών αγώνα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ όταν ο  Μπόβεν έκανε το 0-3.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο 44′ με τον Ντεντόνκερ ο οποίος με κεφαλιά μείωσε το σκορ για τους γηπεδούχους. Με την έναρξη του  δευτέρου μέρους  μείωσαν ακόμη περισσότερο το σκορ στο 68′ με τον Φάμπιο Σίλβα.

ΓΟΥΛΒΣ: Ρουί Πατρίσιο, Ντεντόνκερ, Κόαντι, Σάις, Σεμέδο, Νέβες, Ποντένσε, Αίτ Νούρι, Νέτο, Χοσέ, Τραορέ.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Ντόουσον, Ντιόπ, Κρέσγουελ, Μαζουακόύ, Σουσέκ, Νομπλ, Φορνάλς, Λίνγκαρντ, Αντόνιο.

Έβερτον – Κρίσταλ Πάλας 1-1

Ισόπαλο 1-1 αναδείχθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στην Έβερτον και στην Κρίσταλ Πάλας για την 30η αγωνιστική της Premier League. To παιχνίδι έληξε ισόπαλο και τα «ζαχαρωτά» βρίσκονται στους 47 πόντους στο -4 από την τετράδα, την οποία κυνηγούν. Από την άλλη, η Κρίσταλ Πάλας ανέβηκε στους 38 πόντους στην 12η θέση.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά και τις μεγάλες ευκαιρίες. Η Έβερτον πήρε εν τέλει το προβάδισμα στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από ωραία συνεργασία μεταξύ του Κόουλμαν και του Ριζάρλισον, ο Σίγκουρντσον έχασε σπουδαία ευκαιρία. Ο Κόουλμαν πήρε το ριμπάουντ,  γύρισε στον Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος σούταρε γράφοντας το 1-0.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν πριν από το φινάλε να φτάσουν την ισοφάριση. Στο 86ο λεπτό ο Σλουπ βρήκε τον Μπατσουαγί μέσα στη μεγάλη περιοχή και εκείνος με πλασέ έγραψε το τελικό 1-1.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Όλσεν, Χόλγκεϊτ, Μίνα, Κιν, Ντιν, Γκόμες, Ντέιβις, Κόουλμαν, Ροντρίγκες, Ριζάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαϊτά, Γουάρντ, Κουγιατέ, Κέιχιλ, Βαν Άανχολτ, Αγιού, Μιλιβόγιεβιτς, Ρίντεβαλντ, Εζέ, Μπεντέκε, Ζάχα