Στην εκπνοή ο Ντεμπελέ “έσωσε” τη Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα τα είχε βρει δύσκολα απέναντι στη Βαγιαδολίδ, όμως ο Ντεμπελέ έδωσε τη νίκη στις καθυστερήσεις. Στο -1 πλέον από την Ατλέτικο οι “μπλαουγκράνα”

Για την 29η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα, χάρις στο γκολ του Ντεμπελέ στο 90′, επικράτησε της Βαγιαδολίδ με 1-0 στο Καμπ Νου και βρίσκεται πλέον στην 2η θέση με 65 βαθμούς, στο -1 από την κορυφή, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 16η θέση έχοντας 27 βαθμούς.

Η πρώτη φάση έγινε μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης όταν μετά από καλή σέντρα, ο Κόντρο έπιασε την κεφαλιά που όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τερ Στέγκεν.

Στο 15′, ο Μέσι εκτέλεσε ένα φάουλ από καλό σημείο, που όμως πέρασε αρκετά ψηλά, άουτ.

Στο 22ο λεπτό, ο Νάτσο σούταρε από πλεονεκτική θέση, με τον τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα να μπλοκάρει εύκολα.

Στο 33′, αποδέκτης μιας σέντρας έγινε ο Ντεμπελέ, αλλά την κεφαλιά του απέκρουσε ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Μερικά λεπτά αργότερα, στο 41′, ο Μέσι έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, όμως η προσπάθειά του σταμάτησε πάνω στα σώματα των αμυντικών της Βαγιαδολίδ.

Λίγο πριν από την λήξη του ημιχρόνου, στο 45+1′, ο Πέδρι έκανε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Μασίπ, ο οποίος έπεσε και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 59′, ο Ντεμπελέ πήρε μια πάσα στην περιοχή και εκτέλεσε χαμηλά, με το Μασίπ να το αποκρούει και αυτό. Στην συνέχεια της φάσης, ο Γκριεσμάν πήρε το ριμπάουντ, όμως η κεφαλιά που έκανε σε κενή εστία πέρασε άουτ.

Στο 63ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Ζόρντι Άλμπα μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να πηγαίνει στο VAR, αλλά είδε ότι τελικά ότι δεν υπήρξε παράβαση του παίκτη της Μπαρτσελόνα.

Έπειτα από ένα διάστημα, χωρίς αξιόλογες ευκαιρίες, στο 83ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Πλάνο σούταρε από αρκετά μακρινή απόσταση, όμως ήταν πάλι εκεί ο Τερ Στέγκεν για να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Στο 89′, ο Μοριμπά, πήρε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα, αλλά το τελείωμά του δεν βρήκε στόχο.

Στο 90ο λεπτό του αγώνα, ο Αραούχο τροφοδότησε με σέντρα τον Ντεμπελέ στην περιοχή, εκεί που ο Γάλλος επιθετικός έκανε το σωστό τελείωμα και σκόραρε για το 1-0 της Μπαρτσελόνα. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Κίτρινες: 28′ Γκριεσμάν, 40′ Γκονζάλεζ, 43′ Μινγκέθα, 80′ Μασίπ, 84′ Μπρέιθγουεϊτ, 90+4′ Σέρχιο (Εκτός γηπέδου)

Κόκκινη: 79′ Πλάνο

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Λενγκλέ, Ντε Γιόνγκ, Μινγκέθα (66′ Αραούχο), Άλμπα, Πέδρι (77′ Μοριμπά), Μπουσκέτς (64′ Μπρέιθγουεϊτ), Ντεστ (87′ Πούιγκ), Γκριεσμάν (63′ Τρινκάο), Μέσι, Ντεμπελέ.

Βαγιαδολίδ (Σέρχιο): Μασίπ, Σάντσεζ, Γκονζάλεζ, Ολάζα, Νάτσο, Αλκαράζ, Πλάνο, Μέσα, Γιάνκο (65′ Χέρβιας), Κόντρο (85′ Ρούμπιο), Γκουαρντιόλα (77′ Αντρέ).