GP Αζερμπαϊτζάν: 1-2 η Red Bull στο Μπακού, με νικητή τον Πέρεζ

Το 2/2 έκανε στο Grand Prix στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν ο Σέρχιο Πέρεζ

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο Grand Prix του Αζερμπαϊτζάν ο Σέρχιο Πέρεζ ήταν εκείνος που πέρασε πρώτος την γραμμή εκκίνησης-τερματισμού με τον ομόσταυλό του Μαξ Φερστάπεν να συμπληρώνει το 1-2 για την Red Bull για τρίτη φορά τη σεζόν του 2023.

Την τρίτη θέση κατέκτησε η Ferrari του Λεκλέρκ με την ιταλική ομάδα να πετυχαίνει το πρώτο βάθρο της για φέτος.

Ο Μεξικανός οδηγός της Red Bull, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την είσοδο του αυτοκινήτου ασφαλείας στην πίστα μετά την εγκατάλειψη του Νικ Ντε Φρις με AlphaTauri, είδε πρώτος την καρό σημαία στον αγώνα που διεξήχθη στο Μπακού και έφτασε συνολικά τις έξι νίκες στην καριέρα του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον τελευταίο γύρο ο Οκόν της Alpine μπήκε στα πιτ για αλλαγή ελαστικών, ωστόσο το πιτ λέιν ήταν γεμάτο κόσμο που περίμενε το τέλος του αγώνα και τις απονομές.

Επόμενος αγώνας της F1 είναι το grand prix του Μαϊάμι, το οποίο είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί την Κυριακή 7 Μαΐου.