GP Μπαχρέιν: Νικητής ο Λεκλέρκ – 1-2 η Ferrari!

Θριαμβευτής o Σαρλ Λεκλέρκ στο Grand Prix του Μπαχρέιν, με την Ferrari να κάνει το 1-2!

Ο Σαρλ Λεκλέρκ με Ferrari κατέκτησε την πρώτη νίκη της σεζόν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της F1, καθώς τερμάτισε πρώτος στο Grand Prix του Μπαχρέιν.

Ο 24χρονος πιλότος της Ferrari ήταν ταχύτερος από την αρχή και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους του, αφήνοντας τον στη δεύτερη θέση τον άλλο πιλότο της «σκουντερία», τον Κάρλος Σάινθ, ενώ στο βάθρο ανέβηκε ο Λιούς Χάμιλτον με Mercedes.

Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής, Μαξ Φερστάπεν, με μηχανικά προβλήματα αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την κούρσα στο 55ο γύρο και η κακή μέρα για την Red Bull ολοκληρώθηκε με την εγκατάλειψη του Σέρχιο Πέρεθ στον προτελευταίο γύρο!

Να σημειωθεί πως για τον Γάλλο οδηγό είναι η πρώτη του νίκη από τον αγώνα στην Μόντσα τον Σεπτέμβριο του 2019.