Η Ατλέτικο «καθάρισε» με τεσσάρα, έμειναν στο μηδέν Χετάφε και Αλαβές

Η ασταμάτητη Ατλέτικο Μαδρίτης ξεπέρασε και το εμπόδιο της Κάντιθ με… ντόρτι, ενώ Χετάφε και Αλαβές έμειναν «άσφαιρες».

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έφτασε στην 7η διαδοχική της νίκη, φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Κάντιθ. Νωρίτερα, Χετάφε και Αλαβές αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ, για την 21η αγωνιστική της La Liga.

Κάντιθ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-4

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 2-4 της Κάντιθ στο Ραμόν ντε Καράνθα.

Οι «ροχιμπλάνκος» φροντίζουν να αποδεικνύουν σε κάθε αγωνιστική ότι μόνο τυχαία δεν βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Έχουν αδιαμφισβήτητα την καλύτερη ισπανική ομάδα την φετινή σεζόν, μετρώντας 16 νίκες σε 19 αγωνιστικές.

Με εκπληκτικό ποδόσφαιρο (και) στον αγώνα με το «κίτρινο υποβρύχιο» κατάφερε να φτάσει σε μια ακόμη νίκη, που της δίνει… αέρα πρωταθλήτριας.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε άνοιξε το σκορ με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του συνήθη ύποπτου, Λουίς Σουάρεζ (28′), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τον Νεγρέδο (35′). Ωστόσο, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Σαούλ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (44′).

Με την έναρξη της επανάληψης ο Λουίς Σουάρεζ πέτυχε το 14ο φετινό του γκολ, τριπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του (50′), αλλά η ομάδα του Άλβαρο Θερβέρα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Συγκεριμένα, αφού είχε προηγηθεί ένα δοκάρι του Σάλβι (59′), ο Νεγκρέδο ξανά έβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι, μειώνοντας (71′). Στην συνέχεια ακολούθησε κρεσέντο ευκαιριών για το «κίτρινο υποβρύχιο», οι οποίες έμεινα ανεκμετάλλευτες και ο Κόκε διαμόρφωσε το τελικό 2-4 (88′).

Κίτρινες: Ιζκιέρδο – Τορέιρα, Φέλιξ, Βερσάλικο, Κόκε, Κοντόγκμπια

Κάντιθ: Λεντέσμα, Κάρσελεν (54′ Γκαρίντο), Μάουρο, Καλά (88′ Μάλμπασιτς), Ιζκιέρδο (87′ Φερνάντεθ), Πόνσε, Τζόνσον, Φαλί (87′ Νιέτο), Περέα, Λοζάνο (66′ Σάπονιτς), Νεγρέδο

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χιμένεθ, Φελίπε, Σάβιτς, Τορέιρα (46′ Βερσάλικο), Σαούλ (83′ Κοντόγκμπια), Λεμάρ (60′ Λόντι), Κόκε, Γιορέντε, Φέλιξ (60′ Κορέα), Σουάρεζ (84′ Ερέρα)

Χετάφε – Αλαβές 0-0

Χετάφε και Αλαβές αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο «Αλφόνσο Πέρεθ».

Σε ένα παιχνίδι που αμφότερες οι ομάδες ήθελαν τη νίκη, καθώς προέρχονται από αρνητικά αποτελέσματα, τελικώς μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς ήταν ανώτερη, έχοντας την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, με τους νεαποκτηθέντες Κούμπο και Αλενά να κλέβουν την παράσταση.

Ωστόσο, η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των φιλοξενουμένων δεν της επέτρεψε να γίνει πολλές φορές επικίνδυνη, ώστε να βρει δίχτυα.

Αυτή η ισοπαλία φέρνει την Χετάφε στην 11η θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς και την Αλαβές στην 18η θέση με 19 βαθμούς.