Η αυτοκαταστροφική Ρεάλ ηττήθηκε από την Αλαβές

Τάσεις αυτοκαταστροφής είχε για ακόμη μια φορά η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Αλαβές.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ηττήθηκε από την Αλαβές με 1-2 στο Αλφρέντο ντι Στέφανο, για την 11η αγωνιστική της La Liga.

Η “Βασίλισσα” εμφανίστηκε για ακόμη μια φορά κατώτερη των προσδοκιών σε αγώνα πρωταθλήματος, πλήρωσε τα λάθη της και έκανε την τρίτη ήττα της για την φετινή σεζόν.

Ένα πέναλτι που χάρισε ο Νάτσο και ένα τραγικό λάθος του Κουρτουά, έριξαν στο καναβάτσο την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν και εκτόξευσαν στα ουράνια τους “μπαμπαθόρος”, οι οποίοι πήραν ένα πολύ σημαντικό διπλό.

Νωρίτερα, η Σεβίλλη πήρε ένα επαγγελματικό διπλό κόντρα στην Ουέσκα χάρις το γκολ του Εν Νεσίρι (83′).

Ρεάλ Μαδρίτης – Αλαβές 1-2

Με την έναρξη της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 4′ οι “μπαμπαθόρος” κέρδισαν πέναλτι, καθώς μετά από μια κεφαλιά του Λαγκουαρντία η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Νάτσο. Ο Πέρεθ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έκανε το 1-0.

Οι “μερένχες” προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, έχοντας ανεβάσει πάρα πολύ τις γραμμές τους και πιέζοντας ασφυκτικά, όμως δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να “τρυπήσουν” την αντίπαλη άμυνα. Αντιθέτως, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι διότι η άμυνα της “Βασίλισσας” ήταν πολύ κενή και χτυπούσαν στις αντεπιθέσεις.

Κάτι τέτοιο έγινε και στο 25′, όταν ο Πέρεθ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ από μια βαθιά μπαλιά, όμως ο Κουρτουά του είπε όχι με μια εξαιρετική απόκρουση. Από την άλλη πλευρά, η μόνη καλή στιγμή των Μαδριλένων ήταν στο 39′, με τον Κρος να χάνει διπλή ευκαιρία μέσα από την περιοχή, με τον Πατσέκο να πραγματοποιεί δύο φοβερές αποκρούσεις.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 49′ η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν έκανε το 0-2. Ο Κουρτουά έκανε ένα παιδικό – τραγικό λάθος, ο Χοσέλου το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν τα είχε χάσει. Προσπαθούσε με ανορθόδοξες επιθέσεις να γτάσει στην επίτευξη του τέρματος, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 73′ είχε μια πολύ καλή στιγμή, με τον Ροντρίγκο να σουτάρει από διαγώνια θέση, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι ξύπνησαν, όμως πλέον ήταν αργά. Στο 87′ κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 στο με τον Καζεμίρο, όμως δεν μπόρεσαν να σώσουν ούτε τον βαθμό, ενώ στο 90+6′ έχασαν τεράστια ευκαιρία, με τον Ίσκο να στέλνει μια… οβίδα και να καταλήγει στο δοκάρι.

Με αυτή την ήττα οι “μερένχες” παρέμειναν στην 4η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν σκαρφάλωσε στην 9η θέση με 13 βαθμούς.

Κίτρινες: Καζεμίρο, Κρος – Ριόχα, Ντουάρτε

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Βάθκεθ, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο (70′ Μεντί), Μόντριτς (70′ Έντεγκαρντ), Καζεμίρο, Κρος (69′ Ίσκο), Αζάρ (28′ Ροντρίγκο), Ασένσιο (63′ Βινίσιους), Μαριάνο

Αλαβές: Πατσέκο, Ριόχα, Ντουάρτε, Λετζεούν, Λαγκουαρντία, Ναβάρο, Τζότα, Πίνα (77′ Μέντεθ), Μπατάγλια, Χοσέλου, Πέρεθ

Ουέσκα – Σεβίλλη 0-1

Η Σεβίλλη επικράτησε της Ουέσκα με 0-1 στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν.

Η Σεβίλλη δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Ουέσκα, όμως κατάφερε να πετύχει την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, χάρις το γκολ του Εν Νεσίρι (83′).

Η ομάδα της Ανδαλουσίας κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, θέλοντας να βρει ένα γρήγορο τέρμα, όμως παρά τον απόλυτο έλεγχο, δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι είχαν τελείως παθητικό ρόλο, χωρίς να έχουν την επιθυμία να επιτεθούν.

Στην επανάληψη η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα άλλαξε προσέγγιση και άρχισε να γίνεται επικίνδυνη. Στο 60′ έφτασε κοντά στην επίτευξη τέρματος, όταν ο Σάντρο βρέθηκε απέναντι από τον Βάτσλικ, τον πέρασε, αλλά αστόχησε.

Στο 73′ οι Ανδαλουσιάνοι είχαν την καλύτερη τους στιγμή στο παιχνίδι με τον Οκάμπος, ενώ 10 λεπτά μετά και αφού είχαν αυξήσει την πίεση τους έκαναν το 0-1 με τον Εν Νεσίρι.

Με αυτή τη νίκη η Σεβίλλη βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, ενώ η Ουέσκα είναι στην 19η θέση με 7 βαθμούς.