Η «Βασίλισσα» σκόρπισε την Χετάφε α λα γαλλικά

Η σαφώς ανώτερη Ρεάλ είχε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στην Χετάφε, με τους Μπενζεμά και Μεντί να την «καθαρίζουν» με… συνοπτικές διαδικασίες.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Χετάφε με 2-0 στο «Αλφρέντο ντι Στέφανο», για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική της La Liga.

Οι «μερένχες» έκαναν ότι ήθελαν κόντρα στην ομάδα του Χοσέ Μπορντάλας, δεν απειλήθηκαν ποτέ και έφτασαν σε μια εύκολη και συνάμα σημαντική νίκη.

Πρωταγωνιστές του αγώνα οι δύο Γάλλοι «εκτελεστές», που οδήγησαν τους Μαδριλένους στη νίκη. Συγκεκριμένα, ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ (60′), ενώ ο Μεντί με το δικό του τέρμα «κλείδωσε» την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 46 βαθμούς, ενώ η Χετάφε είναι στην 13η θέση με 24 βαθμούς.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, δείχνοντας από την αρχή κυριαρχικές τάσεις. Μόλις στο 5′ είχε την πρώτη της καλή στιγμή με τον Καζεμίρο να αστοχεί από πολύ κοντινή απόσταση, ενώ 9 λεπτά μετά ξανά απείλησε με μια κεφαλιά του Μπενζεμά, που κατέληξε στο δοκάρι.

Σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι «μερένχες» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με το ποσοστό κατοχής της μπάλας να είναι συντριπτικά υπέρ τους. Στο 37′ είχαν μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μόντριτς εξαπέλυσε ένα σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Σόρια είπε όχι, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του στο πρώτο 45λεπτο.

Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι φρόντισαν να δείξουν στους «αθουλόνες» ότι εκείνοι είναι τα… αφεντικά. Στο 48′ ο Μπενζεμά απείλησε για δεύτερη φορά την αντίπαλη εστία, με τον Σόρια να αποκρούει, αλλά στο 60′ ο Γάλλος επιθετικός, μετά από έξοχη σέντρα του Βινίσιους, έκανε το 1-0 με κεφαλιά.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν λεπτό πως μπορούν να αντιδράσουν και οι Μαδριλένοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό, ώστε να «κλειδώσουν» τη νίκη. Στο 67′ μια υπέροχη σέντρα του Μαρσέλο είχε αποδέκτη τον Μεντί, ο οποίος με μια κοντινή προβολή διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Κίτρινες: Μεντί – Τσάκλα

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μεντί, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο (86′ Γκαρσία), Καζεμίρο, Μόντριτς, Μάρβιν (55′ Αρίμπας), Βινίσιους, Ασένσιο (76′ Ίσκο), Μπενζεμά

Χετάφε: Σόρια, Μιραμόντες, Καμπάτσο (73′ Τιμόρ), Τσάκλα, Σουάρεζ, Κουκουρέγια (73′ Ουνάλ), Αραμπάρι, Μαξίμοβιτς, Πορτίγιο (55′ Αλένια), Κούτσο (55′ Μάτα), Άνχελ (55′ Κούμπο)