Κύπελλο Ιταλίας: Στον τελικό η Γιουβέντους

Με όπλο την σκληροτράχηλη άμυνα της η Γιουβέντους πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου Ιταλίας.

Η Γιουβέντους μετά το 0-0 με την Ίντερ στο Τορίνο (το πρώτο ματς στο Μιλάνο είχε λήξει 1-2 υπέρ της Γιούβε) , προκρίθηκε στον τελικό της 19ης Μαΐου. Εκεί θα αντιμετωπίσει μία εκ των Νάπολι ή Αταλάντα (0-0 πρώτο παιχνίδι) Οι μπιανκονέρι θα διεκδικήσουν το 14ο τους τρόπαιο στον 20ο τελικό που βρίσκεται στην ιστορία της.

Το ημίχρονο κύλησε υπέρ της Γιουβέντους. Οι μπιανκονέρι με σωστή αμυντική λειτουργία δεν επέτρεψαν στην Ίντερ να δημιουργήσει ιδιαίτερους κινδύνους. Αντίθετα η ομάδα του Πίρλο ήταν προβληματική στο επιθετικό κομμάτι, δημιουργώντας την πρώτη της ευκαιρία στο 42′.

Η πρώτη φάση στο ματς ήρθε στο 23′, με ένα σουτ του Μπρόζοβιτς που έφυγε πολύ ψηλά άουτ. Στο 26′ ο Έρικσεν με εκτέλεση φάουλ στόχεψε τον Λουκάκου στο δεύτερο δοκάρι. Όμως, ο Βέλγος δεν βρήκε την μπάλα όπως ήθελε, καταλήγοντας άουτ.

Η πρώτη φάση στο παιχνίδι για την Μεγάλη Κυρία ήρθε στο 42ο λεπτό. Ο Ρονάλντο πήρε την μπάλα, βρήκε χώρο, σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Χαντάνοβιτς έδιωξε με τα πόδια στην κλειστή γωνία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους συνέχισε το πλάνο της, που ήταν να κρατήσει το μηδέν. Μόνη απειλή επιθετικά για την ομάδα του Πίρλο, ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Η Ίντερ από την άλλη επιθετικά δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις τον Μπουφόν, ώστε να ξαναμπεί στο κόλπο της πρόκρισης.

Στο 52′ ο Χακίμι πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπουφόν.

Οι γηπεδούχοι που ανέβασαν επιθετικά τον ρυθμό τους στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν 4 φορές κοντά στο γκολ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος απείλησε αρχικά στο 59′ όταν στην κόντρα, πήρε την μπάλα, μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Ο CR7 έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 63′. Ο ΜακΚένι τον βρήκε ωραία στον κενό χώρο, μέσα στην περιοχή, αλλά ο Χαντάνοβιτς τον νίκησε στο τετ α τετ. Ο άσος της βέκια σινιόρα είχε ακόμη μια καλή στιγμή, όταν μετά από σόλο προσπάθεια, πέρασε τους Μπαρέλα-Σκρίνιαρ με ωραία τρίπλα, σούταρε όμως και πάλι ο τερματοφύλακας των νερατζούρι του είπε όχι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ίντερ προσπάθησε να βρει ένα τέρμα, αλλά οι παίκτες του Κόντε έπεσαν πάνω στο Σινικό τείχος που βρίσκονταν μπροστά από τον Μπουφόν, με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ.

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Μπουφόν, Αλεξ Σάντρο, Ντεμιράλ, Ντε Λιχτ, Ντανίλο, Μπερναντέσκι, Ραμπιό, Μπέντανκουρ, Κουαδράδο, Ρονάλντο, Κουλουσέβσκι.

Ιντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φρέι, Μπαστόνι, Χακίμι, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Νταρμιάν, Έρικσεν, Λουκάκου, Μαρτίνες.