Η Γιουβέντους πήρε το Derby d’Italia

Πήρε το Derby d’Italia η Γιουβέντους καθως νίκησε την Ίντερ με 1-2 στο Τζουζέπε Μεάτσα για την 7η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος . Η νίκη αυτή έφερε την Γιουβε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους ξεκίνησε δυναμικά ανοίγοντας το σκορ με την πρώτη της ευκαιρία στο 4’ με δράστη τον Ντιμπάλα, από την πάσα του Πιάνιτς. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ρονάλντο στην δεύτερη ευκαιρία τράνταξε το δοκάρι του Χαντάνοβιτς. Στην συνέχεια και οι δυο ομάδες είχαν ρυθμό με την Ίντερ να φτάνει εύκολα στην περιοχή της Γιούβε, αλλά δεν μπορούσε να βρει δίχτυα. Ωστόσο η «μεγάλη κυρία» ήταν πιο ουσιαστική.

Στο 17’ Ντε Λιχτ έκανε χέρι στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής καταλογίσει πέναλτι το VAR επιβεβαίωσε την απόφαση του διαιτητή. Την έσχατη των ποινών ανέλαβε εύστοχα ο Λαουτάρο Μαρτίνες  στο 18’ (1-1).

Οι νερατζούρι που είχαν αυτοπεποίθηση εξακολουθούσε να έχει την κυριαρχία στην μεσαία γραμμή . Στο 28’ Ο Λουκάκου με ωραία ατομική ενέργεια έδωσε στον Μαρτίνες ο οποίος έκανε το σουτ όμως Στσέσνι να έδιωξε εντυπωσιακά.   Στο 34’ ο Αντόνιο Κοντε έκανε αναγκαστική αλλαγή τον Σένσι  με τον Βεσίνο. Λίγο πριν το τέλος ο Ροναλντο απείλησε σε δυο περιπτώσεις τον Χαντανοβιτς οποίος έδιωξε την μπάλα στην πρώτη ευκαιρία.  Στην δεύτερη το VAR ακύρωσε το γκολ καθως ο Ντιμπάλα ήταν οφσάιντ.

Στην επανάληψη το σύνολο το Σάρι κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο, στο 49’απείλησε με τον Μπερναντέρσκι όμως Χαντάνοβιτς μπλόκαρε. Λίγα λεπτά Ρονάλντο και Ντιμπάλα δεν βρήκαν δίχτυα στο 53’ και 56’ αντίστοιχα. Με την συμπλήρωση μια ώρας η Ίντερ πάτησε γκάζι, στο 64’ είχε ευκαιρία να κάνει την ζημιά αλλά ο Λαουτάρο Μαρτίνες κόπηκε από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων καθως ήθελε να τελειώσει την φάση μόνος του. Η «βέκια σενιόρα» που ήταν σταθερή στο παιχνίδι της έκανε το 1-2 με τον Ιγκουαίν να πλασάρει εύστοχα από κοντά τον Χαντάνοβιτς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με το τετ-α-τετ του Βεσίνο όμως ο Σεζνι ήταν σε ετοιμότητα.

Το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος με την Γιουβέντους να γυρνά στην κορυφή της βαθμολογίας  με 19 βαθμούς, ενώ η Ίντερ έμεινε στην δεύτερη θέση με 18 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Γκοντίν (Μπαστόνι 54’), Ασαμόα, Σένσι (Βεσίνο 34’), Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Ντ’Αμπρόσιο, Μαρτίνες (Πολιτάνο 78’), Λουκάκου.

Γιουβέντους: Στσέσνι, Σάντρο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Κουαδράδο, Κεντίρα (Μπεντανκούρ 62’), Πιάνιτς, Μαουϊντί, Μπερναντεσκι (Ιγκουαΐν 62’) , Κριστιάνο Ρονάλντο, Ντιμπάλα (Τσαν 71’),