Στο τέλος πήρε την νίκη η Σεντ Ετιεν

Στην 9η αγωνιστική της Ligue 1, η Σεντ Ετιέν πήρε στο τέλος την νίκη με 1-0 απέναντι στην Λυων, ενώ Λιλ και Νιμ αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 2-2. Επίσης, η Ρεμς κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας, αφου χρειάστηκε ένα γκολ απέναντι στην Ρεν.

Σεντ Ετιεν-Λυων 1-0

Στο Στάδιο Ζοφρουα-Γκισαρντ, Σεντ Ετιέν και Λυών διασταύρωσαν τα ξίφη τους και οι γηπεδούχοι επικράτησαν στο τέλος με 1-0.

Σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος δεν έγιναν, με τις στατικές φάσεις να μην βοηθούν την κατάσταση. Οι τερματοφύλακες δεν αισθάνθηκαν καμία απειλή κατά την διάρκεια του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Η Λυών είχε μια καλή ευκαιρία στο 61’, που μετέτρεψε σε γκολ, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ.

Στο78’, η Λυών είχε μια πολύ καλή ευκαιρία για γκολ, όταν ο Ντεμπελε επιχείρησε να αξιοποιήσει μια σέντρα αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε την κεφαλιά του προτού φτάσει στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι για ακόμη μια φορά για να σκοράρουν και αντ’ αυτού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν στο τέλος.

Στο 90’, ο Μπουντεμπουζ τροφοδότησε τον Μπεριτς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1-0. Η Λυών δεν κατάφερε να αντιδράσει στις καθυστερήσεις και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

Λιλ-Νιμ 2-2

Στο Στάδιο Πιερ-Μορουα, Λιλ και Νιμ ήρθαν αντιμετωπες, αλλά δεν υπήρξε νικητής, αφού το 2-2 ήταν το τελικό σκορ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση δημιουργώντας ευκαιρίες, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι δίχτυα. Στο 12’, ο Ρεμί βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ στην περιοχή, κάνοντας το 1-0.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο 45+2’, κέρδισαν πέναλτι και δύο λεπτά αργότερα (45+4’), ο Ριπαρτ ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι στατικές φάσεις δεν βοήθησαν τις δύο πλευρές να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, αλλά η Νιμ βρήκε την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή. Στο 71’, ο Ριπαρτ με κάθετη πάσα βρήκε τον Ντενκει στην περιοχή και αυτός δεν αστόχησε σκοράροντας για το 1-2. Η Λιλ έγινε απειλητική και έφτασε στην ισοφάριση στο 79’, όταν ο Οσιμεν ήταν στο σωστό σημείο για να πάρει το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας για το 2-2. Οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν ευκαιρίες, με αποτέλεσμα το 2-2 να μείνει ως το τέλος.

Ρεν-Ρεμς 0-1

Στο Ροαζον Παρκ, η Ρεν υποδέχτηκε την Ρεμς αλλά οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν καλύτερα στην αναμέτρηση δημιουργώντας ευκαιρίες για ένα γκολ, αλλά δεν μπόρεσαν να τις εκμεταλλευτούν. Οι στατικές φάσεις δεν βοήθησαν την Ρεμς να σημειώσει κάποιο γκολ και η Ρεν δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο 49’, η Ρεμς κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ουντιν έδωσε μια πάσα ακριβείας στον Ντία μέσα στην περιοχή, ο οποίος νίκησε τον τερματοφύλακα για το 0-1. Στην συνεχεια, οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες να σημειώσουν κάποιο γκολ ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν τις αξιοποίησαν και το 0-1 έμεινε ως το τέλος.