Η Ρεάλ δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε της Ίντερ

Η Ρεάλ Μαδρίτης ζορίστηκε πολύ κόντρα στην Ίντερ, όμως κατάφερε να πάρει το πρώτο τρίποντο φέτος στο Champions League.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ίντερ με 3-2 στο Αλφρέντο Ντι Στέφανο, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Η “Βασίλισσα” παρόλο που είχε πάρει το προβάδισμα των δύο τερμάτων, χαλάρωσε πολύ και οι “νερατζούρι” την τιμώρησαν, όμως κατάφερε να επιστρέψει και να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου τρίποντου για φέτος στον θεσμό.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και χάρις τα γκολ των Μπενζεμά (25′) και Ράμος (33′) βρέθηκε με δύο τέρματα μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, οι Ιταλοί κατάφεραν να επιστρέψουν με τα γκολ των Μαρτίνεζ (35′) και Πέρισιτς (69), ενώ ήταν καλύτεροι στην επανάληψη. Οι “μερένχες” μετά την ισοφάριση ανέβασαν αυτόματα στροφές και χάρις το γκολ του Ροντρίγκο (80′) πήραν μια πολύ σημαντική νίκη.

Αυτή η νίκη φέρνει τους Μαδριλένους στην 3η θέση της βαθμολογίας του ομίλου με 4 βαθμούς και την ομάδα του Αντόνιο Κόντε στην 4η θέση με 2 βαθμούς.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά, με την Ρεάλ να έχει την πρώτη της καλή στιγμή στο 4′, με τον Ασένισο να εξαπολύει ένα σουτ και τον Χαντάνοβιτς να του λέει όχι εντυπωσιακά.

Η Ίντερ απάντησε σε αυτή τη χαμένη ευκαιρία των γηπεδούχων με τρεις τελικές. Μια διπλή ευκαιρία στο 10′ με μια κεφαλιά του Μπαρέλα και στην συνέχεια ένα σουτ του Λαουτάρο και μια στο 14′, όταν ο Βιντάλ επιχείρησε ένα σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.

Όσο κυλούσε ο χρόνος ο ρυθμός ανέβαινε όλο και πιο πολύ, με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ επιθετικό ποδόσφαιρο. Οι “μερένχες” βρέθηκαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ με ένα σουτ του Βαλβέρδε από το ύψος του πέναλτι να περνάει για λίγο άουτ.

Στο 25′ οι Μαδριλένοι έκαναν το 1-0 μετά από ένα τραγικό λάθος του Χακίμι. Ο Μαροκινός επιχείρησε ένα κακό γύρισμα προς τον τερματοφύλακα, εκεί βρέθηκε ο Μπενζεμά, πήρε την μπάλα, πέρασε τον Χαντάνοβιτς και πλάσαρε σε κενή εστία.

Στο 33′ η “Βασίλισσα” έκανε το 2-0 με τον Ράμος. Ο Κρος με μια εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον αρχηγό της βασίλισσας και εκείνος με μια καρφωτή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ωστόσο, η χαρά για την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν δεν κράτησε και πολύ, καθώς μετά από 2 λεπτά, ο Μπαρέλα πάσαρε στον Μαρτίνεζ και ο Αργεντινός με ένα πλασέ υπό πίεση μείωσε σε 2-1 για τους “νερατζούρι”.

Η ιταλική ομάδα είχε μπει λίγο καλύτερα στην επανάληψη, πιέζοντας ψηλά, δείχνοντας τις διαθέσεις της για μια γρήγορη ισοφάριση, που θα την έβαζε στο παιχνίδι ακόμα και για τη νίκη.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε τριγυρνούσε συνεχώς έξω από την περιοχή των “μερένχες”, όμως δεν κατάφερναν να τρυπήσουν την άμυνα τους, ώστε να γίνουν απειλητικοί, κάτι που βόλευε τους Ισπανούς.

Οι γηπεδούχοι μετά από αρκετή ώρα και συγκεκριμένα στο 66′ πραγματοποίησαν μια πολύ καλή ευκαιρία, με τον Μπενζεμά να γυρίζει στον Βάθκεθ και εκείνος με ένα σουτ εξ’επαφής έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Ύστερα από 3 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη φορά που έγιναν απειλητικοί στο δεύτερο μέρος έκαναν το 2-2. Ο Μαρτίνεζ με μια κεφαλιά έβγαλε τον Πέρισιτς σε πολύ καλό σημείο και ο Κροάτης με ένα δύσκολο τελείωμα έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 75′ η Ίντερ έφτασε πολύ κοντά στην ολική ανατροπή, όταν ο Μαρτίνεζ ξεμαρκαρίστηκε με πολύ ωραίο τρόπο, επιχείρησε ένα φαλτσαριστό σουτ και είδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Στο 80′ η “Βασίλισσα” πήρε πάλι προβάδισμα στο σκορ. Ο Βινίσιους βρήκε με ένα εξαιρετικό γύρισμα τον Ροντρίγκο μες στην περιοχή και εκείνος με ένα υποδειγματικό τελείωμα, έκανε το 3-2.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι Ιταλοί τα έπαιξαν όλα για όλα, έχοντας ανεβάσει πολύ τις γραμμές τους, όμως δεν κατάφεραν κάτι, με την Ρεάλ να αναδεικνύεται νικήτρια.

Κίτρινες: Μεντί, Βαλβέρδε, Καζεμίρο – Βιντάλ, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Βάθκεθ, Ράμος, Βαράν, Μεντί, Κρος (78′ Μόντριτς), Καζεμίρο, Βαλβέρδε, Ασένσιο (63′ Ροντρίγκο), Αζάρ (63′ Βινίσιους), Μπενζεμά

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Ντ’Αμπρόζιο, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Χακίμι, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Βιντάλ (86′ Ναινγκολάν), Γιανγκ, Μαρτίνεζ, Πέρισιτς (78′ Σάντσεζ)