Βελτιώθηκε στο δεύτερο, αλλά η Σίτι ήταν ανώτερη

Την ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Μάντσεστερ Σίτι.

Ηττήθηκε με 3-0 ο Ολυμπιακός από την Μάντσεστερ Σίτι στο «Έτιχαντ» για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» που ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος, δεν ήταν αποτελεσματικοί στα τελειώματα των φάσεων και σε συνδυασμό με το όχι καλό πρώτο ημίχρονο, γνώρισαν την ήττα και έμειναν στους 3 βαθμούς.

Σκόρερ για τους «Πολίτες», ο Φεράν Τόρες στο 12’, ο Γκάμπριελ Ζεσούς στο 81’ και ο Ζοάο Κανσέλο στο 90’.

Οι «ερυθρόλευκοι» σε συνδυασμό με τη νίκη της Πόρτο επί της Μαρσέιγ, βρίσκονται στην τρίτη θέση του ομίλου με 3 βαθμούς. Η Μάντσεστερ Σίτι προηγείται με 9, ακολουθεί η Πόρτο με 6, ενώ η Μαρσέιγ είναι χωρίς βαθμούς. Πράγμα που σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός παραμένει στο παιχνίδι της πρόκρισης. Για την 4η αγωνιστική, θα υποδεχτεί τους Άγγλους στον Πειραιά στις 25 Νοεμβρίου.

Το ματς

Με 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, Ραφίνια, Χολέμπας στα άκρα της άμυνας, Σεμέδο, Σισέ στόπερ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά στο κέντρο, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά μεσοεπιθετκά και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Από την άλλη, με τον ίδιο σχηματισμό παρέταξε την Μάντσεστερ Σϊτι ο Πεπ Γκουαρδιόλα. Με τον Έντερσον στο τέρμα, Γουόλκερ, Στόουνς, Ακέ, Ζιντσένκο στην άμυνα, Ντε Μπρόινε, Γκουντογκάν, Φοντέν στο κέντρο, Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Φεράν Τόρες επιθετική τριάδα.

Το πρώτο ημίχρονο, βρήκε την ομάδα του Γκουαρδιόλα να είναι ανώτερη στο γήπεδο, να βρίσκει νωρίς το δρόμο προς τα δίχτυα, με τους Πειραιώτες να περιορίζονται σε αμυντικό ρόλο και να μην απειλούν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα άλλαξε, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους, δημιούργησαν φάσεις, αλλά τους στοίχησαν τα άσχημα τελειώματα. Η Σίτι έφτασε ξανά στο γκολ και πήρε τη νίκη.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν εκείνη που μπήκε πιο καλά στο γήπεδο και στο 7’ αρχικά ο Ελ Αραμπί έδιωξε σε κόρνερ το τακουνάκι του Τόρες, ενώ στην εκτέλεση, ξανά ο Φεράν Τόρες έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Στο 9’ ο Σα μπλόκαρε τη μπάλα, ύστερα από ασυνεννοησία του με τον Ραφίνια σε γέμισμα του Στέρλινγκ.

Στο 12ο λεπτό, η Σίτι προηγήθηκε. Μετά από κυκλοφορία της μπάλας, Ντε μπρόινε και Τόρες έπαιξαν το ένα-δύο στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και ο τελευταίος σούταρε από δεξιά κάνοντας το 1-0.

Στο 18’ ο Ραντζέλοβιτς κινήθηκε με τη μπάλα, έδωσε στον Βαλμπουενά, αυτός πήγε να βρει τον Ελ Αραμπό αλλά ο Έντερσον μάζεψε τη μπάλα, με αυτή να αποτελεί την πρώτη δημιουργία φάσης από τον Ολυμπιακό.

Ο Σα, στο 27’ μπλόκαρε σουτ του Στέρλινγκ από αριστερά.

Στο 32’ ο Μαχρέζ σέντραρε για τον Στέρλινγκ, ο οποίος αφού πρώτα νικήθηκε από τον Σα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τους Πέπε και Μπρούμα, αντί των Μπουχαλάκη και Ραντζέλοβιτς. Η αλλαγή ωστόσο του Έλληνα χαφ, ήταν καθώς ένιωθε ενοχλήσεις στην πλάτη, μιας και αντιμετώπιζε πρόβλημα τις τελευταίες ημέρες.

Ο Ολυμπιακός βρήκε καλύτερα τα πατήματά του, με τη Σίτι όμως να διατηρεί τον έλεγχο. Με τα λεπτά να περνούν, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς ανέβαζαν την απόδοσή τους, ωστόσο προς το τέλος του αγώνα η Σίτι πέτυχε δύο ακόμη γκολ, φτάνοντας στη νίκη.

Στο 51’ ο Φόντε έκανε σουτ από το ημικύκλιο, το οποίο μπλόκαρε ο Σα. Στην επίθεση του Ολυμπιακού στη συνέχεια, ο Μπρούμα καθυστέρησε με αποτέλεσμα οι αμτντικοί να του πάρουν τη μπάλα.

Στο 54’ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Μετά από λάθος γύρισμα του Φοντέν, ο Βαλμπουενά πλάσαρε λίγο έξω από τη μικρή περιοχή με τον Στόουνς να τον μαρκάρει, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Ενώ στο 58’, ο Καμαρά σέντραρε για τον Ελ Αραμπί, αλλά ο Μαροκινός για λίγο δεν βρήκε τη μπάλα.

Στο 61’ ο Πέπε έδωσε στον Ελ Αραμπί, που σούταρε με τον Έντερσον να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Και στο 64’ ο Μπρούμα σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός.

Από το 73ο λεπτό και την είσοδο του Μασούρα αντί του Καμαρά, ο Ολυμπιακός άλλαξε το σχηματισμό του σε 4-2-3-1. Αμέσως μετά, ο νεοεισελθών Μασούρας άνοιξε αριστερά στον Χολέμπας, εκείνος μπήκε από δεξιά, δοκίμασε μια σέντρα-σουτ αλλά ήταν άστοχη.

Στο 79’ ο Μασούρας σέντραρε από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μπρούμα που άργησε να πλασάρει, πήρε όμως κόρνερ.

Στο 81’ η Σίτι πέτυχε το δεύτερο γκολ. Ο Ζέσους μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, σούταρε με δύναμη προ του Σισέ και νίκησε τον Σα για το 2-0.

Στο 90’ ο Κανσέλο βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, σούταρε και έκανε το τελικό 3-0.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Ζιντσένκο, Ακέ, Στόουνς, Γουόκερ (82’Κανσέλο) , Γκουντογκάν, Φόντεν (69’ Ρόντρι), Ντε Μπρόινε (85’ Εμετσά), Μαχρέζ (69’ Ζεσούς), Στέρλινγκ (82’ Μπερνάρντο Σίλβα), Τόρες

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46’ Πέπε), Καμαρά (73’ Μασούρας), Βαλμπουενά (85’ Σουντανί), Ραντζέλοβιτς (46’ Μπρούμα), Ελ Αραμπί (76’ Χασάν)