Η Σεβίλλη “κατάπιε” τη Ρεν

Η Σεβίλλη ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και πήρε μια άνετη νίκη κόντρα στη Ρεν.

Η Σεβίλλη επικράτησε της Ρεν με 1-0 στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν για την 2η αγωνιστική της φάσης την ομίλων του Champions League.

Η ομάδα του Γιουλιάν Λοπετέγκι ήταν σαφώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε σβηστά τους τρεις βαθμούς χάρις το γκολ του Ντε Γιόνγκ (56′).

Από την άλλη πλευρά, η γαλλική ομάδα ήταν κατώτερη των προσδοκιών, καθώς δεν κατάφερε να κάνει… αισθητή την παρουσία της ποτέ στην Ισπανία, μένοντας στο δικό της μισό σε ολόκληρα 90 λεπτά.

Με αυτή τη νίκη οι Ισπανοί βρίσκονται στην 2η θέση της βαθμολογίας του ομίλου με 4 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ζυλιέν Στεφάν είναι στην τελευταία θέση με 1 βαθμό.

Η Σεβίλλη μπήκε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έχοντας την απόλυτη κυριαρχία και πολλές ευκαιρίες. Μόλςι στο 6′ είχε καταφέρει να απειλήσει δύο φορές, αρχικά με ένα σουτ του Οκάμπος που πέρασε άουτ και μετά με το σουτ του Ελ Χανταντί, το οποίο κατέληξε στο δοκάρι.

Οι Ανδαλουσιάνοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, πιέζοντας ψηλά. Έφταναν συχνά τόσο έξω όσο και μέσα από την περιοχή της γαλλικής ομάδας, όμως υπήρχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

Στο 27′ η ομάδα του Λοπετέγκι είχε ακόμα μια πολύ καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Οκάμπος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως άργησε να εκτελέσει και ο Γκομίς τον σταμάτησε. Έπειτα από 2 λεπτά ξανά απείλησε και ο Κουντέ με ένα μακρινό σουτ, όμως ο Γάλλος τερματοφύλακας είπε πάλι όχι.

Παρά το γεγονός πως οι Ισπανοί έκαναν ότι ήθελαν, δεν μπόρεσαν να βρουν το πολυπόθητο τέρμα στο πρώτο μέρος, με τον Γκομίς να είναι σε εξαιρετική μέρα.

Η εικόνα των πρώτων λεπτών της επανάληψης ήταν… καρμπόν με αυτή του πρώτου μέρους, καθώς οι γηπεδούχοι ασκούσαν την ίδια αφόρητη πίεση, ενώ δημιουργούσαν συνεχώς και τις προυποθέσεις για την επίτευξη ενός γκολ.

Στο 56′ ήρθε η δικαίωση για τη Σεβίλλη, κάνοντας το 1-0. Ο Ακιούνα με μια έξοχη σέντρα βρήκε τον Ντε Γιονγκ μες στην περιοχή και εκείνος με ένα εξ’επεαφής τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά από πολύ ώρα απόλυτου ελέγχου οι Ανδαλουσιάνοι ήρθαν πολύ κοντά στο να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 72′, όταν ο Οκάμπος με μια κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα ξυστά από το δοκάρι.

Στο 79′ η ομάδα του Γιουλιάν Λοπετέγκι είχε ακόμα μια καλή στιγμή, με τον Χορδάν να εξαπολύει ένα μακρινό σουτ και την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Παρόλο που οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν βρει πολύ περισσότερα γκολ, δεν το κατάφεραν, όμως πήραν τους τρεις βαθμούς και αυτό είναι που μετράει στο τέλος.

Κίτρινες: Τόρες, Ακιούνα, – Λεά, Μάρτιν, Ντα Σίλβα

Σεβίλλη: Μπόνο, Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Ακιούνα, Χορδάν (89′ Γκούντελι), Τόρες (76′ Ράκιτιτς), Φερνάντο, Ελ Χανταντί (85′ Βάζκεζ), Οκάμπος, Ντε Γιονγκ (85′ Εν Νεσίρι)

Ρεν: Γκομίς, Τραορέ, Ντα Σίλβα, Ρουγκάνι (17′ Αγκιέρντ), Σόπι (77′ Ντάλμπερτ), Γκρενιέ (78′ Καστίγιο), Μάρτιν, Μπουριγκό (49′ Λεά), Ντοκού, Γκιρασί, Τεριέ