Ο Ράσφορντ «καθάρισε» τη Λειψία!

Σε «υγιεινό περίπατο» μετέτρεψε το ματς απέναντι στη Λειψία η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χάρη στα «όργια» του Ράσφορντ στο δεύτερο ημίχρονο. Χατ-τρικ του Άγγλου γκολτζή σε λιγότερο από 40’.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέναντι στη Λειψία, καθώς τη διέλυσε με σκορ 5-0 στο «Ολντ Τράφορντ» στο πλαίσιο του όγδοου ομίλου για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν ο Μέισον Γκρίνγουντ και από τρία ο Ράσφορντ και ένα ο Μαρσιάλ. Στους 6 βαθμούς έφτασαν οι «μπέμπηδες» που έχουν το απόλυτο στην Ευρώπη. Ντεμπούτο και για Έντισον Καβάνι για τους «μπέμπηδες», στους 3 πόντους έμεινε η τραγική Λειψία.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία βγήκε στον αγωνιστικό χώρο με τους Μπρούνο Φερνάντες και Μάρκους Ράσφορντ στον πάγκο, πλησίασε στο γκολ μόλις στο 6’. Παρόλα αυτά, το σουτ του Φρεντ μέσα από τη μεγάλη περιοχή εξουδετέρωσε ο Γκουλάτσι.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ύστερα από εξαιρετική δημιουργία του Πογκμπά στο 21’, άνοιξαν το σκορ με διαγώνιο πλασέ του Γκρίνγουντ. Το γκολ έπειτα από λεπτομερή εξέταση της φάσης στο VAR κατακυρώθηκε κανονικά, αν και σε κάθε περίπτωση ήταν πολύ οριακό. Ο νεαρός επιθετικός άνοιξε λογαριασμό στο Τσάμπιονς Λιγκ σε ηλικία 19 χρονών και 26 ημερών κι έγινε ο 3ος νεαρότερος σκόρερ των «μπέμπηδων» στη διοργάνωση πίσω από τους Μπράιαν Κιντ και Γουέιν Ρούνεϊ.

Στο 24’ οι «ταύροι» απείλησαν για πρώτη φορά όμως το σουτ του Εν’ Κουκού από πλάγια θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή, απέκρουσε παραχωρώντας το κόρνερ ο Ντε Χέα.

Δυστυχώς, με το πέρασμα του χρόνου η αρχική λάμψη του ματς ξεθώριαζε, με συνέπεια να μην δημιουργηθούν άλλες σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το πέρας του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Λειψία μια φυσική επιθετική ομάδα εξακολουθούσε να αδυνατεί να απειλήσει στο επιθετικό κομμάτι. Στον αντίποδα, το σύνολο του Σόλσκιερ διαχειριζόταν άρτια το προβάδισμά της.

Στο 65’ ο Ουπαμεκανό απώλεσε απίθανη ευκαιρία, όταν πήρε την κεφαλιά από το μισό μέτρο, ωστόσο ο Ντε Χέα πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση και κράτησε το 1-0.

Στο 75’ ο Φερνάντες βρήκε με πάσα αριστούργημα τον Ράσφορντ, ο τελευταίος νίκησε τον Γκουλάτσι στο τετ-α-τετ, διαμορφώνοντας το 2-0.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 78’ εκ νέου ο Ράσφορντ, που μπήκε στο ματς 63’.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι πρωτοπόροι του γερμανικού πρωταθλήματος παρέδωσαν τα όπλα, με αποτέλεσμα να δεχθούν και τέταρτο γκολ. Το θρίαμβο υπέγραψε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μάρσιαλ και σημείωσε το 4-0.

Κανένα οίκτο δεν έδειξε ο Ράσφορντ, ο οποίος έκανε χατ τρικ στο 92’ για το τελικό 5-0.

Κίτρινες: Μάτιτς, Χένριχς, Κλάιφερτ, Σάμπιτσερ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ):  Ντε Χέα, Σο, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Γουάν-Μπισάκα (Τουανζέμπε 81’), Μάτιτς (Μακτόμινεϊ 63’), Φρεντ, Φαν Ντε Μπεκ (Φερνάντες 68’) , Πόγκμπα (Καβάνι 82’), Γκρίνγουντ (Ράσφορντ 64’), Μαρσιάλ

Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάτσι, Κονατέ, Ουπαμεκανό, Χάλστενμπεργκ – Χένριχς (Σάμπιτσερ 63’),  Καμπλ (Κλάιφερτ 76’), Ανχελίνιο – Εν’ Κουνκού (Σόρλοθ 66’), Όλμο, Φόρσμπεργκ, Πόουλσεν