Βερόνα-Αταλάντα 1-1: Έπιασε την Ίντερ στη δεύτερη θέση η Αταλάντα

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την έδρα της Βερόνα η Αταλάντα που έπιασε στη δεύτερη θέση την Ίντερ.

Βερόνα και Αταλάντα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Serie A.

Η Αταλάντα έπιασε στην δεύτερη θέση με 71 βαθμούς την Ίντερ, με τους Νερατζούρι να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη πλευρά η Βερόνα βρίσκεται 9η με 45 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος η Αταλάντα είχε περισσότερες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, ωστόσο ο Σιλβέστρι και η αστοχία των φιλοξενούμενων ήταν ο λόγως που οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αταλάντα μπήκε καλύτερα, Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, στο 50ο λεπτό, με τον Ζαπάτα (0-1). Μετά το τέρμα που δέχθηκε, η Βερόνα ανέβασε ρυθμό και δεν άργησε να ισοφαρίσει. Στο 59′ ο Πεσίνα σκόραρε σε κενή εστία, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα, με το 1-1 να παραμένει έως το τέλος της αναμέτρησης.

Κίτρινες κάρτες: Άμπραμπατ 41′, Πεσίνα 84′ / Χάτεμποερ 64′, Τολόι 85′

Βερόνα: Σιλβέστρι, Ραχμάνι, Γκουντέρ (Λοβάτο 82′), Εμπέρεουρ, Φαραόνι, Άμπραμπατ, Βελόσο, Λάζοβιτς (Ντιμάρκο 73′), Πεσίνα, Ζακάγκνι (Μπορίνι 46′), Μόρα (Ντικαρμίνε 73′).

Αταλάντα: Γκολίνι, Ντζιμσιτί, Παλομίνο (Κάλνταρα 69′), Τολόι, Γκόσενς (Καστάνιε 69′), Πάσαλιτς, Φρόιλερ (Ντε Ρον 79′), Χάτεμποερ, Γκόμεζ, Μαλινόφσκι (Μουριέλ 78′), Ζαπάτα.