Η “Αλμπισελέστε” στα ημιτελικά του Copa America

Βενεζουέλα και Αργεντινή διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Μαρακανά για την προημιτελική φάση του Copa America, με την “Αλμπισελέστε” να επικρατεί με 2-0 παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η Αργεντινή μπήκε πιο αποφασισμένη στην αναμέτρηση και δημιούργησε ευκαιρίες για ένα γκολ. Η Αλμπισελέστε βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα μόλις στο 10ο λεπτό, όταν ο Αγκουέρο έκανε την ασίστ στον Μαρτίνεζ, ο οποίος με εξαιρετική κίνηση σημείωσε το 0-1 για την Αργεντινή.

Η Βενεζουέλα ανέβασε λίγο τον ρυθμό της και απείλησε τον Αρμάνι, χωρίς να καταφέρει να τον νικήσει. Ωστόσο, οι στημένες φάσεις δεν βοήθησαν τις δύο πλευρές να σημειώσουν κάποιο γκολ και το 0-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Αργεντινή έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ στο 48’, αλλά το σουτ του Μαρτίνεζ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 71’, ο Ερνάντες βρέθηκε στην περιοχή μετά την πάσα που δέχτηκε και επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Αρμάνι στάθηκε εμπόδιο κρατώντας το 0-1 υπέρ της ομάδας του.

Λίγα λεπτά αργότερα (75’), η Αργεντινή διπλασίασε τα τέρματά της μετά το λάθος του τερματοφύλακα. Ο Ντι Μαρία έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Φαρίνεζ να αποκρούει προσωρινά και ο Λο Τσέλσο, ο οποίος δεν ήταν σε θέση οφσάιντ, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αντιπάλου σημειώνοντας ένα εύκολο γκολ, για το 0-2.

Η Βενεζουέλα δεν κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει, με αποτέλεσμα η Αργεντινή να πάρει την νίκη με 2-0, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στην ημιτελική φάση του Copa America, θα αντιμετωπίσει την Βραζιλία, η οποία πέρασε και το εμπόδιο της Παραγουάης.

Κίτρινες: Ρίνκον, Ερέρα, Ροντόν, Σοτέλδο – Μαρτίνες, Ακούνια

Βενεζουέλα: Φαρίνεζ, Ροζάλες (Σεΐχας 83’), Μάγκο (Σοτέλδο 56’), Τσανσεγιόρ, Ερνάντεζ (Ντουνταμές 72’), Μορένο, Ματσίς, Ρίνκον, Ερέρα, Μουρίγιο, Ροντόν

Αργεντινή: Αρμάνι, Φοΐθ, Πετσέλα, Οταμέντι, Ταλιάφικο, Ντε Πάουλ, Παρέδες, Ακούνια (Λο Τσέλσο 68’), Μέσι, Αγκουέρο (Ντυμπάλα 85’), Μαρτίνεζ (Ντι Μαρία 64’)