Η Άουγκσμπουργκ “καθάρισε” την τραγική Σάλκε

Η Άουγκσμπουργκ επικράτησε της Σάλκε με 0-3 στο Βέλτινς Αρένα, για την 27η αγωνιστική της Bundesliga.

Η αγωνιστική κρίση των “βασιλικών μπλε” συνεχίζεται και μετά την επανέναρξη του γερμανικού πρωταθλήματος, με την ομάδα του Βάγκνερ να γνωρίζει ακόμη μια ήττα, μες στην έδρα της, από τους “φουγκεροπολίτες”.

Η ομάδα του Χέικο Χέρλιχ είχε συγκεντρώσει μόλις 1 βαθμό στα τελευταία 6 ματς και με τη σημερινή νίκη, χάρις τα γκολ των (6′ Λεβέν), (76′ Μπαζέ), (90′ Κόρντοβα), βρίσκεται στην 12η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς, ενώ η Σάλκε είναι 8η με 37 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-0 μόλις στο 7′, με μια σπάνιας ομορφιάς απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεβέν από τα 23 μέτρα. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και δημιουργούσαν προυποθέσεις για την ισοφάριση, με την καλύτερη τους στιγμή να έρχεται στο 28′, όταν ο Ματόντο βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Σούμπερτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άουγκσμπουργκ ήταν καλύτερη και στο 76′ εξασφάλισε το τρίποντο, όταν ο Μπάζι εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας, πάτησε περιοχή και με ένα τελείωμα ακριβείας έκανε το 2-0.

Στη συνέχεια οι “βασιλικοί μπλε” είχαν καταρρεύσει, με τον Κόρντοβα να κλέβει ύστερα από ένα ακόμη τραγικό λάθος της άμυνας, να “αδειάζει” τον τερματοφύλακα και πλασάροντας σε κενή εστία να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 90+1′.

Κίτρινες: Βάργκας, Γκρουέζο

Σάλκε: Σούμπερτ, ΜακΚένι (73′ Μερκάν), Νάστασιτς, Σερντάρ (56′ Κουτούτσου), Γκρέγοριτς, Ματόντο (76′ Ραμάν), Καλιτζούρι (76′ Μπουτζελάμπ), Κένι, Οσζίπκα, Σανέ, Σεπφ

Άουγκσμπουργκ: Λούτε, Νιεντερλέχνερ (83′ Κόρντοβα), Κεντίρα, Βάργκας (59′ Ζάρενρεν Μπάζι) , Γιεντβάι, Ουντοκάι, Ρίχτερ, Γκρουέζο (83′ Όξφορντ), Λεβέν (70′ Μόραβεκ), Μαξ, Φραμπέργκερ