Βλέπουν Μάιντς και τρελαίνονται οι “Κόκκινοι Ταύροι”

Για την 27η αγωνιστική της Bundesliga, η Λειψία έδειξε για ακόμα μία φορά γιατί είναι άξια διεκδικήτρια του τίτλου μαζί με τις Μπάγερν Μονάχου και Μπορούσια Ντόρτμουντ. Υπέταξε εκτός έδρας με το βαρύ 5-0 την Μάιντς και προστέθηκε στα 8! που είχε βάλει στον αγώνα του πρώτου γύρου και περιμένει το Die Klassiker της Τρίτης (26/5) για να δει που θα βρίσκεται.

Πολύ μεστή εμφάνιση από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν καταλαβαίνουν από διακοπές και ξέχασαν γρήγορα την απώλεια βαθμών της προηγούμενης εβδομάδας κόντρα στη Φράιμπουργκ και το 1-1.

Το σκορ άνοιξε ο Βέρνερ στο 11′, ενώ Πόουλσεν στο 23′ και Σάμπιτσερ στο 36′ έκλεισαν το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου. Άλλα δύο γκολ προστέθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Βέρνερ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, στο 48′ και 75′.

Η Λειψία παρέμεινε στη τρίτη θέση με 54 βαθμούς, 7 πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν, ενώ η Μάιντς βρέθηκε στην 15 θέση με 27 βαθμούς, 4 πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Λειψία έκανε ότι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο, ουσιαστικά κλειδώνοντας τους τρεις βαθμούς. Εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο, καταιγιστική και δεν επέτρεψε καν στους παίκτες της Μάιντς να σουτάρουν μία φορά (0 τελικές). Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν 12 ευκαιρίες, με τις μισές να καταλήγουν στην εστία και από τις μισές αυτών να γίνονται γκολ.

Πρώτη απειλή για την Μάιντς στο 7′, όμως ο Μποέτιους άργησε να τροφοδοτήσει τον Χουεσόν, και ο Σουηδός υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Πρώτο γκολ στην αναμέτρηση για τη Λειψία και με τον συνήθη ύποπτο, Τίμο Βέρνερ, στο 11′. Ο Λάιμερ έκανε ωραία κούρσα από τα δεξιά και το γύρισμα του στη περιοχή, βρήκε τον Γερμανό, ο οποίος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση με μία επαφή. Βοήθησε αρκετά και η θέση του Πόουλσεν, που κάλυψε την ορατότητα και του Μίλερ, αλλά και το μαρκάρισμα του Μπρούμα (0-1).

Ο Πόουλσεν πήρε τη δική του ευκαιρία και διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 23′. Από κομπίνα σε φάουλ, ο Σάμπιτσερ βρήκε χώρο στα δεξιά και βρήκε τον Πολωνό, που με κεφαλιά νίκησε τον Μίλερ (0-2).

Πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ του και τρίτο της ομάδας του ο Βέρνερ στο 25′. Από ακόμα μία σέντρα, ο Γερμανός πήρε την κεφαλιά και ο Μίλερ απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ.

Μοναδική χαμένη ευκαιρία του Πόουλσεν στο 32′, καθώς αστόχησε σε σχεδόν κενή εστία μετά από πάσα – έτοιμο γκολ του Βέρνερ.

Ο Σάμπιτσερ στο 36′ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των “Κόκκινων Ταύρων”. Από αντεπίθεση 5 παικτών, ο Μίλερ, αρχικά, αποσιώπησε το σουτ του Πόουλσεν αλλά στη συνέχεια της φάσης, ο Σάμπιτσερ σημάδεψε το δεξί “γάμα” της εστίας του (0-3).

2ο ημίχρονο

Από εκεί που το άφησαν οι “Ταύροι” στο πρώτο ημίχρονο, συνέχισαν, με τον Βέρνερ να κάνει το 4-0 στο 48′. Από μία ακόμα αντεπίθεση, ο Καμπλ μπήκε όμορφα στην περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Βέρνερ, που σκόραρε σε κενή εστία (0-4).

Πολύ καλή ευκαιρία στο 54′ για τον Ενκουνκού. Ο Βέρνερ βρήκε χώρο, προτίμησε να πασάρει στον Γάλλο και αυτός έκανε τα εύκολα δύσκολα για να κερδίσει κόρνερ.

Ο Πόουλσεν στέρησε από τον Καμπλ ένα πολύ όμορφο γκολ στο 63′. Ο Σλοβένος βρήκε χώρο, έτρεξε κάποια μέτρα και με πανέμορφο πλασέ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Μίλερ. Το γκολ όμως ακυρώθηκε, καθώς ο Πόουλσεν ήταν εκτεθειμένος και επηρέαζε τη φάση.

Πρώτη ευκαιρία των γηπεδούχων στο 64′ με μία κεφαλιά του Μάρτινς να περνάει πάνω από την εστία του Γκουλάσι.

Τεράστια ευκαιρία του Βέρνερ να ολοκληρώσει το χατ-τρικ του στο 68′, όμως το πλασέ του πέρασε για λίγο άουτ.

Πολύ κοντά σε ακόμα ένα γκολ για τον Βέρνερ στο 70′. Ο Ενκουνκού τον τροφοδότησε εξαιρετικά μέσα στην περιοχή και ο Γερμανός κατάφερε να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση.

Τελικά, ο Βέρνερ κατάφερε να βρει το τρίτο του γκολ και να κάνει χατ-τρικ στο 75′, όπως έκανε και στην αναμέτρηση των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο. Ο Πόουλσεν βρήκε με εξαιρετική μακρινή πάσα τον Γερμανό και αυτός πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα, πριν τον Μίλερ (0-5).

Κίτρινες: Σάμπιτσερ (14′), Ουπαμεκανό (17′), Κουντέ (20′), Μπρούμα (30′), Βέρνερ (35′), Σεντ Τζουστ (79′)

Μάιντς (Μπάιερλορζερ): Μίλερ, Νιακατέ, Μπρούμα (50′ Ματέτα), Σεντ Τζουστ, Κάρικολ, Κουντέ (61′ Αβονίγι), Φερνάντες (74′ Οζτουνάλι), Μπακού, Μποέτιους (61′ Μάρτινς), Χουεσόν, Ονισίβο (74′ Λάτσα)

Λειψία (Νάγκελσμαν): Γκουλάσι, Χάλστενμπεργκ, Ουπαμεκανό (60′ Όρμπαν), Κλόστερμαν, Ενκουνκού (70′ Λούκμαν), Καμπλ (70′ Γουλφ), Λάιμερ (42′ Μουκιέλε), Σάμπιτσερ (60′ Άνταμς), Όλμο, Βέρνερ , Πόουλσεν