Η Άρσεναλ δυσκολεύτηκε, αλλά απέκλεισε τη Λιντς

Για τον 3ο γύρο του FA Cup, η Άρσεναλ νίκησε με 1-0 τη Λιντς και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της αρχαιότερης διοργάνωσης του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του πρώτου, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με τον Μαρτίνεζ να κάνει σημαντικές επεμβάσεις, ώστε να κρατήσει το μηδέν. Οι παίκτες του Αρτέτα “αφυπνίστηκαν” στο δεύτερο μέρος, πήραν τον έλεγχο και το γκολ του Νέλσον ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη και την πρόκριση.

Η Άρσεναλ θα αντιμετωπίσει την Μπόρνμουθ στην 4η φάση του FA Cup, η οποία απέκλεισε προχθές (4/1) την Λούτον με 4-0.

Η ομάδα του Μπιέλσα έκλεψε την παράσταση στο πρώτο μέρος και ήταν περίεργο το πως δεν πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Ξεχώρισαν οι Μπάμφορντ και Χάρισον που έκαναν δύσκολο το έργο του Μαρτίνεζ.

Απογοητευτικοί οι “Κανονιέρηδες” που έμοιαζαν εκτός νερών με μια 11αδα που οι περισσότεροι αποτελούν βασικούς ποδοσφαιριστές. Ο Αρτέτα συμπεριφερόταν σαν «μαινόμενος ταύρος» στον πάγκο καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο παθιασμένα στο παιχνίδι και είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο. Στο 15’, ο Μαρτίνεζ απέκρουσε την προσπάθεια του Χάρισον που άλλαξε τη μπάλα με τον Μπάμφορντ. Στο 16’, ο Μπάμφορντ σούταρε, αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι μετά από ωραία ανάπτυξη της ομάδας της Championship.

Ο Αλιόσκι ανάγκασε τον Μαρτίνεζ στο 33’ να κάνει μια σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του μετά από σέντρα του Άιλινγκ στο δεύτερο δοκάρι.

Η εμφάνιση της Άρσεναλ σοβάρεψε στο δεύτερο ημίχρονο. Πίεσε από το πρώτο λεπτό την άμυνα των φιλοξενούμενων και την ανάγκασε σε αρκετά λάθη. Ότι και αν είπε στα αποδυτήρια του Αρτέτα, λειτούργησε και ξύπνησε τους ποδοσφαιριστές του. Η Λιντς δεν είχε αντοχές να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και στην πίεση σε όλο το γήπεδο. Το γκολ ήρθε με δόση τύχης αλλά και της ανάπτυξης των γηπεδούχων.

Ο Λακαζέτ έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκαριών μετά από εκτέλεση φάουλ από πλεονεκτική θέση στο 50’.

Ο Νέλσον έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 55’. Οι παίκτες του Αρτέτα ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και πίεσαν ψηλά σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Πεπέ έτρεξε στο χώρο που βρήκε, τροφοδότησε τον Λακαζέτ, αυτός έστειλε την μπάλα στην περιοχή με παράλληλη πάσα, κόντραρε στον Μπεράρντι και ο Νέλσον την έσπρωξε στα δίχτυα. Προσπάθεια να σταματήσει τον Νέλσον έκανε ο Μεσλιέ, δίχως επιτυχία (1-0).

Μέχρι την λήξη του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι με το τελικο σκορ να παραμένει και να δίνει την πρόκριση στην Άρσεναλ.

Κίτρινες: Κλιχ (66’), Κολάσινατς (71’), Ντάλας (85’)

Άρσεναλ (Αρτέτα): Μαρτίνεζ, Χόλντινγκ, Λουίζ, Παπασταθόπουλος, Κολάσινατς, Τσάκα, Γκεντουζί, Νέλσον (67’ Μαρτινέλι), Οζίλ (77’ Γουίλοκ), Λακαζέτ, Πεπέ (90+1’ Σακά)

Λιντς (Μπιέλσα): Μεσλιέ, Ντόουγκλας, Γουάιτ, Μπεράρντι, Άιλινγκ (78’ Στίβενς), Φίλιπς, Χάρισον, Κλιχ, Γκοτς (60’ Ντάλας), Αλιόσκι (60’ Κόστα), Μπάμφορντ