Με Λουκάκου στην κορυφή η Ίντερ

Με νίκη στο ντέρμπι με την Νάπολι, ξεκίνησε η Ίντερ, μετά το πέρασμα της από το Σαν Πάολο με 3-1.

Βασικός ο Μανωλάς, η Νάπολι γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα στην έδρα της, για τη 18η αγωνιστική της Σέριε Α.

Με το δεξί μπήκε στο 2020 η Ουντινέζε, που νίκησε στην έδρα της Λέτσε με 1-0. Στο αρχικό σχήμα της Λέτσε ο Παναγιώτης Ταχτσίδης.

Νάπολι – Ίντερ 1-3

Σταθερά στην πρώτη θέση η Ίντερ με 45 βαθμούς, όσους έχει και η Γιουβέντους. Στην 8η θέση η Νάπολι με 24 βαθμούς.

Η Ίντερ άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό. Ο Βέλγος κουβάλησε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, σούταρε και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι και στα δίχτυα του Μερέτ, για το 1-0.

Στην συνέχεια η Νάπολι πίεσε για την ισοφάριση, σε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι. Η Ίντερ είχε τις ευκαιρίες, με τους Λουκάκου και Μαρτίνεζ να μην μπορούν να νικήσουν τον Μερέτ.

Η Ίντερ διπλασίασε τα τέρματα της στο 33′. Ο Λουκακού δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Μερέτ και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Η Νάπολι κατάφερε να μειώσει στο 39′. Ο Καγιεχόν έκανε ένα γέμισμα από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Μίλικ, με τον Πολωνό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1.

Οι “Νερατζούρι” καθάρισαν το παιχνίδι στο  62ο λεπτό. Ο Μαρτίνεζ εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του Μανωλά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 3-1.

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Μερέτ, Χυσάι (81′ Λοζάνο), Κώστας Μανωλάς, Ντι Λορένζο, Ρούι, Άλαν, Ρουίζ (84′ Γιορέντε), Ζιελίνσκι, Ινσίνιε, Καγιεχόν, Μίλικ.

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Ντε Φρι, Σκρίνιερ, Καντρέβα, Βεσίνο (73′ Σένσι), Μπρόζοβιτς, Γκαγλιαρντίνι (Μπαρέλα), Μπιράγκι, Μαρτίνεζ, Λουκάκου (88′ Βαλέρο).

Λέτσε – Ουντινέζε 0-1

Σημαντικό “τρίποντο” για την Ουντινέζε που βρίσκεται στην 13η θέση με 21 βαθμούς. Από την άλλη η Λέτσε μετράει 5 αγώνες χωρίς νίκη, με μόλις μία ισοπαλία και βρίσκεται στην 17η θέση στους 15 βαθμούς.

Ισορροπημένη η αναμέτρηση, με την Λάτσιο να προσπαθεί, αλλά την Ουντινέζε να είναι πιο εύστοχη και απειλητική.

Ο Οκάκα σκόραρε στο 47ο λεπτό. Ωστόσο το γκολ του Ιταλού ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μετά από χρήση VAR. Ο επιθετικός της Ουντινέζε σκόραρε και πάλι στο 63′, αλλά για δεύτερη φορά ο φορ ήταν εκτεθειμένος και το τέρμα ακυρώθηκε.

Τελικά το τέρμα που έδωσε την νίκη στους φιλοξενούμενους, πέτυχε ο Ντε Πολ στο 88ο λεπτό, με σουτ μέσα από την περιοχή.

Λέτσε (Λιβεράνι): Γκάμπριελ, Ντονάτι, Λουτσιόνι, Ροσετίνι, Ντελ Όρκο, Πετριτσιόνε, Ταχτσίδης, Ταμπανέλι (69′ Φαρίας), Μανκόσου, Φάλκο, Μπαμπακάρ (80′ Λα Μαντία).

Ουντινέζε (Γκότι): Μούσο, Ντε Μάιο, Εκόνγκ, Μπραμ Νάιτινκ,  Σεμά (75′ Πουσέτο), Φοφανά, Μαντραγκόρα, Ντε Πολ (90+1′ Μπαράκ), Λάρσεν, Νεστορόφσκι (65′ Λασανιά), Οκάκα.