Αφεντικό της πόλης η Φενέρ!

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Μπασακσεχίρ με 2-0 στο Σουκρού Σαράτζογλου. για την 19η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ερσούν Γιανάλ διεύρυνε το σερί νικών της, επικρατώντας στο ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης με εκκωφαντικό τρόπο. Το σκορ μπορεί να μην ξέφυγε, όμως οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, επιτρέποντας στους αντίπαλους να κάνουν μοναχά τρεις ευκαιρίες, ενώ εκείνοι είχαν 24!

Η Φενέρμπαχτσε έδειξε από το πρώτο ημίχρονο ποιος είναι το αφεντικό, χάνοντας συνεχώς πολλές ευκαιρίες, ενώ στο 45+3′ θα μπορούσε να ‘χει ανοίξει το σκορ από την άσπρη βούλα, αν ο διαιτητής δεν πήγαινε να δει στο μόνιτορ του VAR το ριπλέι και να πάρει πίσω την αρχική του απόφαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα “κίτρινα καναρίνια” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και είχαν τον απόλυτα έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς όμως να βρίσκουν το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα. Στο 72′ ήρθε η δικαίωση για τους γηπεδούχους όταν ο Κρουζ με ένα πολύ ωραίο σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0.

Ύστερα από περίπου ένα τέταρτο, στο 86’, ο Μουρίκι βρέθηκε με τη μπάλα σε πολύ ευνοϊκή θέση, μέσα στην περιοχή από ασίστ του Ροντρίγκεζ και με ένα αριστοτεχνικό τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Με αυτή τη νίκη η Φενέρ σκαρφάλωσε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 37 βαθμούς, ενώ η Μπασακσεχίρ βρέθηκε στην 3η θέση με 36 βαθμούς.

Κίτρινες: Καχβεσί

Φενερμπαχτσε: Μπαγιντίρ, Ίσλα, Τουφάν, Κρούζ (90′ Εκίτσι), Τσιγκέρτσι (64′ Καντιόγλου), Αζιζ, Ντιράρ, Λουίζ Γκουστάβο, Ροντρίγκεζ (88′ Μπελοζόγκλου), Σικέιρα, Μουρίκι

Μπασακσεχίρ: Γκουνόκ, Κλισί, Τοπάλ (75′ Αλέξιτς), Επουρεάνου, Βίσκα, Ελία (68′ Γκουλμπράντσεν), Καχβεσί, Τεκντεμίρ (82′ Ρομπίνιο), Πονσκ, Κριβελί, Καισαρά