Στους “16” του FA Cup η Τσέλσι, σε επαναληπτικό η Τότεναμ

Για την φάση των 32 του FA Cup, προκρίθηκαν οι Τσέλσι, Γουέστ Μπρομ, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, Νόριτς, Πόρτσμουθ και Λέστερ.

Σε επαναληπτικό θα πάνε τα ζευγάρια Σάουθαμπτον και Τότεναμ, Νιουκάστλ και Όξφορντ Γιουνάιτεντ, Ρέντινγκ και Κάρντιφ, Κόβεντρι και Μπέρμιγχαμ.

Χαλ-Τσέλσι 1-2

Η Τσέλσι νίκησε με 2-1 την Χαλ και πήρε την πρόκριση στους “16”. Μεστή εμφάνιση των “Μπλε” που έπαιξαν όσο χρειαζόταν και πέτυχαν με σχετική άνεση δύο γκολ.

Ο Μπατσουαγί έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 6′. Στο 64′, ο Τομόρι έκανε το 2-0. Ο Γκροσίτσκι μείωσε στο 78′.

Σάουθαμπτον-Τότεναμ 1-1

Η Τότεναμ δεν κατάφερε να νικήσει την Σάουθαμπτον, μένοντας στο 1-1. Παρότι οι “Πετεινοί” προηγήθηκαν, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Έτσι, θα έχουμε επαναληπτικό.

Ο Σον άνοιξε το σκορ στο 58’. Ο Μπουφάλ ισοφάρισε στο 87’.

Γουέστ Χαμ-Γουέστ Μπρομ 0-1

Γουέστ Χαμ και Γουέστ Μπρομ αναμετρήθηκαν, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 1-0. Δύσκολη νίκη και στις λεπτομέρειες, αλλά τους χωρίζει και μια ολόκληρη κατηγορία.

Ο Τάουνσεντ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 9’.

Μίλγουολ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-2

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έπαιξε όσο χρειαζόταν απέναντι στην Μίλγουολ και επικράτησε με 2-0.

Ο Μπέσιτς σκόραρε στο 62’. Την πρόκριση κλείδωσε ο Νόργουντ στο 84’.

Μπέρνλι-Νόριτς 1-2

Η Νόριτς κατάφερε να νικήσει με 2-1 τη Μπέρνλι και να πάρει το εισιτήριο για τους “16”. Αρκετά καλή εμφάνιση σε μια δύσκολη έδρα για τα “Καναρίνια” και δίκαιη πρόκριση.

Ο Χάνλεϊ άνοιξε το σκορ στο 53’. Ο Ντρμιτς διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 57’. Ο Πίτερς μείωσε στο 72’.

Νιουκάστλ-Όξφορντ Γιουνάιτεντ 0-0

Νιουκάστλ και Όξφορντ Γιουνάιτεντ έμειναν στη λευκή ισοπαλία, πηγαίνοντας σε ρεβάνς. Οι γηπεδούχοι ήταν σχετικά καλύτεροι, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με αρκετούς βασικούς παίκτες τους στην ομάδα.

Πόρτσμουθ-Μπάρνσλεϊ 4-2

Πόρτσμουθ και Μπάρνσλεϊ πρόσφεραν γκολ και θέαμα, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 4-2.

Το σκορ άνοιξε ο Κλόους στο 37’. Το 2-0 έκανε στο 45+1’ ο Μαρκίς. Ο Γούντροου μείωσε στο 60’. Προβάδισμα δύο γκολ έδωσε ξανά ο Κούρτις στο 62’. Την πρόκριση για τους γηπεδούχους εξασφάλισε ο Μπέργκες στο 76’. Ο Τσάπλιν μείωσε εκ νέου στο 90+1’.

Ρέντινγκ- Κάρντιφ 1-1

Ρέντινγκ και Κάρντιφ κόλλησαν στο 1-1, που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο δεκάλεπτο. Και αυτή η αναμέτρηση θα έχει ρεβάνς.

Το πρώτο γκολ του αγώνα πέτυχε ο Πάτερσον στο 5’. Ο Μάιτε έφερε το ματς στα ίσα στο 8’

Κόβεντρι-Μπέρμιγχαμ 0-0

Κόβεντρι και Μπέρμιγχαμ αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ. Ελάχιστα σουτ και ευκαιρίες έγιναν ενώ θα αναμένουμε τον επαναληπτικό για να μάθουμε ποιος θα πάρει το εισιτήριο για τους 16.

Μπρέντφορντ-Λέστερ 0-1

Η Λέστερ νίκησε την Μπρέντφορντ με 1-0, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι με λίγες φάσεις. Οι “Αλεπούδες” βρήκαν το γκολ που ήθελαν από πολύ νωρίς, κάτι που τις καθησύχασε.

Ο Ιεανάτσο πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 4’.