Η Λειψία “καθάρισε” την Τότεναμ και έφυγε στα προημιτελικά

Η Λειψία επικράτησε της Τότεναμ με 3-0 στο Red Bull Arena, στον επαναληπτικό αγώνα για την φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ και προκρίθηκε στους “8” του θεσμού.

Οι “ταύροι” όντας ανώτεροι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, “καθάρισαν” την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο χάρις τα γκολ των Σάμπιτζερ (10′) (21′) και Φόρσμπεργκ (87′) και πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά και έδειξαν πως έχουν όρεξη για μπάλα. Παρά το γεγονός ότι δεν είχε σημειωθεί τελική, στο 10′ η Λειψία έκανε το 1-0. Ο Βέρνερ εξαπέλυσε ένα σουτ που κόντραρε πάνω στον Ντάιερ, όμως στη συνέχεια ο Γερμανός επθετικός έστρωσε στον Σάμπιτζερ και εκείνος με ένα φοβερό σουτ άνοιξε το σκορ.

Η Τότεναμ δεν μπορούσε να κρατήσει και να κυκλοφορήσει την μπάλα, καθώς η πίεση των γηπεδούχων ήταν ασφυκτική. Στο 19′ ο Βέρνερ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, όμως το γκολ δεν μέτρησε μετά από χρήση VAR λόγω οφσάιντ.

Ωστόσο μετά από 2 λεπτά, στο 21′, οι “ταύροι” έκαναν το 2-0, όταν ο Ανχελίνο με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Σάμπιτζερ και εκείνος με μια εύστοχη κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα και της ομάδας του και τα δικά του.

Η ομάδα τα Νάγκελσμαν ήταν πολύ ανώτερη των “πετεινών” και είχε το προβάδισμα που της άξιζε βάσει αγωνιστικής εικόνας, ενώ στο 28′ σε μια γρήγορη κόντρα ο Βέρνερ έκανε ένα διαγώνιο σουτ εντός περιοχής, το οποίο απέκρουσε ο Γιορίς.

Μετά την απόλυτη κυριαρχία της γερμανικής ομάδας, στο 42′ ήρθε η πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με ένα διαγώνιο σουτ του Λο Σέλσο που απέκρουσε ο Γκουλάτσι και κράτησε ανέπαφη την εστία του, με αποτέλεσμα η ανάπαυλα να βρίσκει τις δύο ομάδες με το υπάρχον σκορ (2-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “ταύροι” μπήκαν με “σβηστές τις μηχανές”, καθώς είχαν σχετικά “καθαρίσει” τόσο το θέμα πρόκρισης όσο και τη νίκη, ενώ στο 56′ ο Νάγκελσμαν προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή του Μουκιέλε διότι ο Γάλλος τραυματίστηκε σοβαρά και αποχώρησε με φορείο.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρμου ημιχρόνου ήρθε από τον Βέρνερ στο 60′ με ένα σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο πέρασε άουτ.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έγινε για πρώτη φορά απειλητική στο δεύτερο μέρος στο 74′, με τον Ντελέ Άλι να πλασάρει μέσα από την περιοχή στην κίνηση αλλά αδύναμα, συνεπώς ο Γκουλάτσι μπλόκαρε με ευκολία.

Παρόλο που οι γηπεδούχοι είχαν ρίξει τελείως ταχύτητα και έκαναν διαχείριση περιμένοντας την λήξη της αναμέτρησης, στο 87′ έκαναν το 3-0 με ένα εξαιρετικό πλασέ του Φόρσμπεργκ μέσα από την περιοχή.

Κίτρινες: Λάιμερ, Σάμπιτζερ – Σεσενιόν, Γουίνκς, Τανγκάνγκα, Άλι

Λειψία: Γκουλάστσι, Κλόστερμαν, Χάλστενμπεργκ, Ουπαμεκανό, Ανχελίνιο, Ενκουνκού (59′ Χαιντάρα), Μουκιελέ (56′ Άνταμς), Λάιμερ, Σάμπιτζερ, Βέρνερ, Σικ

Τότεναμ: Γιορίς, Οριέ (90+1′ Γουόλκοτ), Αλντερβάιρελντ, Τανγκάνγκα, Σεσενιόν, Γουίνκς, Ντάιερ, Λο Σέλσο (80′ Φερνάντες), Λαμέλα, Άλι, Λούκας Μόουρα