Συνεχίζει να γράφει ιστορία η Αταλάντα με τον Ίλισιτς στο τιμόνι (pics)

Συνεχίζει να ζει το ευρωπαϊκό όνειρο η ομάδα της Αταλάντα. Η ομάδα από το Μπέργκαμο, νίκησε με 4-3 τη Βαλένθια στο χωρίς κόσμο Μεστάγια και σε συνδυασμό με το 4-1 του πρώτου αγώνα, πέτυχε ακόμα μια ιστορική πρόκριση. Απίθανος Ίλισιτς σκόραρε 4 φορές για την Αταλάντα, δύο τέρματα πέτυχε ο Γκαμέιρο και ένα ο Τόρες για την Βαλένθια.

Ο μοναδικός οπαδός στο γήπεδο της Βαλένθια, ήταν το άγαλμα από έναν φίλο της ισπανικής ομάδας που είχε χάσει την ορασή του από τη δεκαετία του ’50. Παρόλα αυτά είχε για ολόκληρες δεκαετίες εισιτήριο διαρκείας, για να στηρίζει τις νυχτερίδες, με το σύλλογο να τιμάει το φίλαθλο, που έφυγε το 2019 από τη ζωή, με ένα άγαλμα στη θέση που καθόταν πάντα.

Μετά την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, οι Ιταλοί προχωρούν με πατημένο το γκάζι στα προημιτελικά του UEFA Champions League.

Μόλις στο 2ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Ίλισιτς ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ στο 3′.

Η Βαλένθια στο 9′ απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Ροντρίγκο. Ο Σπορτιέλο ωστόσο, με εκπληκτική επέμβαση κράτησε το μηδέν. Οι Νυχτερίδες ισοφάρισαν στο 21ο λεπτό, με τον Γκαμέιρο να μην αστοχεί από κοντινή απόσταση (1-1).

Στο 42′ η Αταλάντα κέρδισε νέο πέναλτι. Την παράβαση χρεώθηκε και πάλι ο Ντιακαμπί, όπως και στο πρώτο πέναλτι, αυτή τη φορά για χέρι. Η φάση εξετάστηκε από τον διαιτητή μέσω του VAR, με τον Ρουμάνο διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι όπως στο 3ο λεπτό, ο Ίλισιτς, ευστοχώντας και κάνοντας το 2-1 στο 43′.

Η Αταλάντα είχε δοκάρι στο 50′, μετά από σουτ του Φρόιλερ. Ωστόσο, η Βαλένθια είχε μπει καλύτερα στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να φτασεί και πάλι στην ισοφάριση στο 51ο λεπτό με τον Γκαμέιρο. Ο Γάλλος υποδέχθηκε την σέντρα, ακριβείας, του Τόρες και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-2.

Η Βαλένθια πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ. Στο 67′ ο δημιουργός του 2-2 Τόρες, έγινε σκόρερ. Ο Παρέχο βρήκε ωραία τον Τόρες μέσα στην περιοχή με τον Ισπανό να τελειώνει ιδανικά για το 3-2.

Οι Ιταλοί ωστόσο χρειάστηκαν μόλις 4 λεπτά για να απαντήσουν. Στο 71′ ο Ίλισιτς ολοκλήρωσε υποδειγματικά την αντεπίθεση της ομάδας του, κάνοντας το 3-3.

Η νέα μεγάλη ανατροπή αυτή την φορά για τους φιλοξενούμενους, ήρθε στο 82ο λεπτό. Οι παίκτες της Αταλάντα έκρυψαν κυριολεκτικά την μπάλα και την εμφάνισας στα δίχτυα του Σίλεσεν, με σκόρερ για τέταρτη φορα στον αγώνα τον Ίλισιτς (4-3).

Βαλένθια (Θελάδες): Σίλεσεν, Βας, Κοκλέν (74΄Τσερίσεφ), Ντιακαμπί (46΄Γκουέντες), Γκαγιά, Τόρες, Παρέχο, Κοντόμπια, Σολέρ, Ροντρίγκο (79΄Φλορένσι), Γκαμέιρο.

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Σπορτιέλο, Παλομίνο, Κάλνταρα, Ντζιμσιτί, Γκόσενς, Φρόιλερ, Ντε Ρον (44΄Ζαπάτα), Χάτεμπουρ, Πάσαλιτς (83΄Ταμεζέ), Γκόμεζ (78΄Μαλινόφσκι), Ίλισιτς.