Η Μονακό καθάρισε την Λυών

Η Μονακό πήρε το ντέρμπι επί της Λυών με 2-0 στο Λουί ΙΙ, για την 26η αγωνιστική της Ligue 1.

Με δύο γρήγορα γκολ οι Μονεγάσκοι καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο και πήραν σημαντικό τρίποντο, καθώς ανέβηκαν και άλλο στην βαθμολογία και απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Από την άλλη, η Λυών παρέμεινε στην 3η θέση με 46 β., ενώ η ομάδα του Ζαρντίμ στην 16η με 25β. και συνέχισε για 4ο ματς αήττητος (3 νίκες).

Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν οι Ζέλσον Μάρτινς στο 18ο λεπτό και εννιά λεπτά αργότερα ο Λόπες διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στο 70ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς, όμως ο Ντεπάι από την άσπρη βούλα αστόχησε, με τον Σούμπασιτς να αποκρούει.