Ξαφνικός θάνατος για την Ίντερ

Γκολ και θέαμα πρόσφεραν Φιορεντίνα και Ίντερ στην μεταξύ τους αναμέτρηση, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Serie A, αφού το ματς έληξε 3-3 και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ματς με την καλύτερη των προσδοκιών, αφού μόλις στο 1’ της αναμέτρησης η Ίντερ με το αυτογκόλ του Ντε Βρι, τους χάρισε το πρώτο γκολ και τους έβαλε μπροστά στο σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα οι «Νερατζούρι» ισοφάρισαν με τον Βετσίνο, ενώ στο 40’ ο Πολιτάνο με ένα δυνατό σουτ από την περιοχή έβαλε μπροστά στο σκορ την Ίντερ.

Στο 52’ ο Περισιτς έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το τρίτο γκολ για τους φιλοξενούμενους και διαμόρφωσε το 1-3.

Η Φιορεντίνα δεν σταμάτησε να πιέζει και στο 60’ πέτυχε ένα γκολ με τον Μπιράγκι, αλλά ο διαιτητής μετα την χρήση VAR το ακύρωσε, αυτό δεν πτόησε τους γηπεδούχους και στον 74’ ένας «κεραυνός» από τον Μουριέλ βρήκε δίχτυα, για το 2-3.

Η Ίντερ φαινόταν σίγουρη πως θα πάρει την νίκη όμως ο διαιτητής στο 90+7 έδωσε πέναλτι υπέρ της Φιορεντίνα και ο Φερετουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Όσον αφορά την βαθμολογία η Ίντερ παραμένει τρίτη με 47 βαθμούς, ενώ η Φιορεντίνα με τον έναν βαθμό τις ισοπαλίας έφτασε τους 36 βαθμούς.

Σκόρερ: Ντε Βρι (αυτ), Μουριέλ, Φερετουτ / Βετσίνο, Πολιτάνο, Περισιτς (πέναλτι)

Φιορεντίνα: Λαφοντ, Λαουρίνι(79′ Ντάμπο), Τσεκερίνι, Ούγκο, Μπιράγκι, Μπενάσι (58′ Πτσαγκα), Βερετουτ, Φερνάντες, Κιεζα, Σιμεόνε (58′ Μουριέλ), Γκέρσον

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Εστεβάο, Σκρινιαρ, Ντε Βρι, Ντ’ Αμπρόσιο, Μπροζοβιτς, Βετσινο, Περισιτς, Ναίνγκολαν (88′ Βαλερο), Πολιτάνο(77′ Καντρέβα), Μαρτίνες