Η Μονακό στέρησε το τρίποντο στη Μαρσέιγ

Μαρσέιγ και Μονακό μοιράστηκαν τον  βαθμό της ισοπαλίας (1-1), για την 20η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ντιζόν και την Μονπελιέ, ενώ η Ρεν και το Στρασβούργο πήραν το πολύτιμο τρίποντο.

Μαρσέιγ – Μονακό 1-1

Η Μαρσέιγ υποδέχτηκε και ήρθε ισόπαλη με 1-1 επί της προτελευταίας στην βαθμολογία Μονακό για την 20η αγωνιστική της Ligue 1. Κεφάλι στο σκορ πήραν οι γηπεδούχοι μόλις στο 13ο λεπτό με τον Λόπεζ. Η Μονακό δεν κατάφερε να πάρει τους τρείς βαθμούς στο ντεμπούτο του Σεσκ Φάμπρεγας και το μοναδικό γκολ για τους Μονεγασκους, πέτυχε ο Τίλεμανς στο 38’. Στο δεύτερο μέρος η Μαρσέιγ κατάφερε να βρει ξανά δίχτυα με τον Ταουβίν, αλλά ο διαιτητής μετά την χρήση του VAR ακύρωσε το γκολ, με το σκορ να παραμένει ως έχει.

Ναντ – Ρεν 0-1

Η Ναντ υποδέχτηκε την Ρεν, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 1-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Ligue 1. Η Ρεν «απέδρασε» από το «Λα Μποζουάρ» με το ένα και μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση στο 13′ του Νταμιέν Ντα Σίλβα.

Ντιζόν – Μονπελιέ 1-1

Τον ένα βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Ντιζόν και Μονπελιέ (1-1) στην μεταξύ τους απογευματινή αναμέτρηση του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι, ενώ κατάφεραν να προηγηθούν με τον Ουέσλι Σαΐντ στο 54’ η Μονπελιέ βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα και ισοφάρισε στο 61’ με τον Νταμιέν λε Ταλέκ. Πλέον η Μονπελιέ βρίσκεται στην πέμπτη θέση με 33 βαθμούς, ενώ η Ντιζόν έχει 17.

Τουλούζ – Στρασβούργο 1-2

Νίκη που τους έστειλε στους 29 βαθμούς πέτυχε το Στρασβούργο, αφού επικράτησε επί της Τουλούζ με 2-1 στο «Μoυνισιπάλ ντε Τουλούζ». Το πρώτο γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Αζόρκ στο 17’ λεπτό της αναμέτρησης, όμως στο 29’ ο Σανόγκο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε για την ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Σισοκο πέτυχε το δεύτερο γκολ για το Στρασβούργο στο 64’ και κλείδωσε την νίκη.