Πρόκριση για τα φαβορί

Στα προημιτελικά του κυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκαν Φιορεντίνα, Ίντερ και Νάπολι έναντι των Τορίνο, Μπενεβέντο και Σασουόλο.

Τορίνο – Φιορεντίνα 0-2(Τζιέζα 87′, 90+3′)
Η Φιορεντίνα απέδρασε από την έδρα της Τορίνο με 0-2 έχοντας πρωταγωνιστή τον Τζιέζα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Το νέο μεγάλο ταλέντο του ιταλικού πρωταθλήματος, σκόραρε στο 87′ και στο 90+3′ και εκεί που το παιχνίδι έδειξε να οδεύει στην παράταση ο Ιταλός έδειξε για άλλη μια φορά την ηγετική φυσιογνωμία του.

Ίντερ – Μπενεβέντο 6-2(Ικάρντι 3′, Καντρέβα 7′, 90+5′, Ντάλμπερτ 45+1′, Μαρτίνες 48′, 66′ – Ινσίνιε 58′, Μπαντινέλι 74′)
Η Ίντερ εξολόθρευσε την Μπενεβέντο με 6-2 και πέρασε θριαμβευτικά στην επόμενη φάση. Ο Ικάρντι με πέναλτι άνοιξε το σκορ, οι Μαρτίνες και Καντρέβα πέτυχαν δύο γκολ ενώ ο Ντάλμπερτ πέτυχε το άλλο τέρμα. Για την Μπενεβέντο σκόραραν οι Ινσίνιε και οι Μπαντινέλι.

Νάπολι – Σασουόλο 2-0(Μίλικ 15′, Ρουίζ 74′)
Η Νάπολι νίκησε με 2-0 την Σασουόλο με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και θα δώσει το παρόν στην προημιτελική φάση. Οι δύο δράστες ήταν ο Μίλικ στο 15′ και ο Ρουίζ στο 74′