Η πρωταθλήτρια της Τσάμπιονσιπ υπέταξε την πρωταθλήτρια της Πρέμιερ Λιγκ

Μυθική εμφάνιση της Νόριτς απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι που επικράτησε με 3-2 για την 5η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα ξεκίνησαν ως συνήθως έχοντας την κατοχή από τα πρώτα λεπτά υπέρ τους, αλλά η ψυχρολουσία ήρθε για τους πρωταθλητές Αγγλίας με γκολ του Μακ Λιν από κόρνερ στο 18′ κάνοντας το 1-0 για τα “καναρίνια”.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι φλύαροι, να έχουν μεγάλα ποσοστά κατοχής και το πλήρωσαν με αντεπίθεση της ομάδας του Φάρκε, ο Πούκι έτρεξε το μισό γήπεδο και με εξαιρετική παράλληλη πάσα έδωσε έτοιμο γκολ στον Κάντγουελ, ο οποίος πλάσαρε στην κενή εστία του Έντερσον στο 28′.

Δοκάρι είχε η αρμάδα του Ισπανού προπονητή στη συμπλήρωση μισής ώρας με τον Στέρλινγκ και την κεφαλιά του. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 34′ μάλλον δίκαια, μετά από κοντρόλ με το χέρι του Στόουνς στη μεγάλη περιοχή.

Οι “πολίτες” βρήκαν το γκολ που έψαχναν με νύχια και με δόντια για να μπουν στο παιχνίδι με τον συνήθη ύποπτο Αγκουέρο και κεφαλιά του στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Με το 2-1 πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με το ίδιο πλάνο, να χτυπάνε στις αντεπιθέσεις, αλλά στο 49′ ο Φινλανδός επιθετικός θα κάνει κακό τελείωμα σε τετ α τετ απέναντι στον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Οταμέντι θα κάνει δώρο στη Νόριτς και ο παίχτης του μήνα για τον Αύγουστο δεν θα πει όχι κάνοντας το 3-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Η Σίτι έδειχνε να έχει αποδεχτεί την πολύ κακή εμφάνιση της αλλά βρήκε το γκολ που την ξαναέβαλε στο παιχνίδι στο 88′ με σουτ του Ρόντρι με τον Κρουλ να κάνει ασθενή απόκρουση και τελικά να γίνεται το 3-2.

Οι πρωταθλητές της Τσάμπιονσιπ πήραν παλικαρίσιο τρίποντο στο Κάροου Ρόουντ απέναντι στο κλαμπ του Μάντσεστερ αφού έπαιξε πολύ καλή άμυνα μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκε. Πάρα πολύ κακή εμφάνιση για τους Γαλάζιους οι οποίοι είδαν να σταματάει το αήττητο σερί τους στα 18 παιχνίδια, 14 την περσινή σεζόν και 4 την φετινή.

Νόριτς (Φάρκε): Κρουλ, Λούις, Τζόντφρει, Αμαντού, Μπιράμ, Τετέι, Μακ Λιν, Κάντγουελ, Στίπερμαν (89′ Σρμπένι), Μπουεντιά (83′ Ντρμιτς), Πούκι

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Ζιντσένκο, Οταμέντι, Στόουνς, Γουόλκερ, Σίλβα (57′ Ζεσούς), Ρόντρι, Γκουντογκάν (57′ Ντε Μπρούινε), Στέρλινγκ, Αγκουέρο, Σίλβα (73′ Μάχρεζ)