Ήττα για την Εθνική κόντρα στην Ρωσία, βλέπουν το χάλκινο μετάλλιο

Η Εθνική ομάδα των νέων γυναικών της υδατοσφαίρισης δεν κατάφερε να προσπεράσει το εμπόδιο της Ρωσίας καθώς ηττήθηκε με 16-9. Οι Ρωσίδες πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Πορτογαλία.  Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα προσπαθήσει να πάρει το χάλκινο μετάλλιο αύριο (15/09-20:20) κόντρα στην Ιταλία.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Στέφανου Λέανδρου μπήκε δυναμικά σκοράροντας πρώτη με την Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, οι Ρωσίδες όμως ισοφάρισαν 1-1 με την Κεμπφ .

Οι Ελληνίδες αθλήτριες έχασαν αρκετές εύκαιρες για γκολ με αποκορύφωμα τα δύο χαμένα πέναλτι των Πρωτοπαπά και  Μυριοκεφαλιτάκη καθως έπεσαν πάνω στην Γκολόβινα . Η Ρωσία όμως πήρε αέρα 5 τερμάτων στο ημίχρονο (9-5).

Το δεύτερο μέρος ανήκε στην ομάδα του Σεργκέι Μάρκοτς η οποία επικράτησε με 16-9. Για την Ρωσία αιχμή του δόρατος ήταν Κεμπφ, η οποία σκόραρε 6 γκολ.

Ρωσία – Ελλάδα 16-9 (5-3, 4-1, 3-2, 4-3)

Ρωσία (Σεργκέι Μάρκοτς): Γκολόβινα, Κεμπφ 6, Ζαπλατίνα 1, Πίστινα 3, Ντιατσένκο 1, Πόποβα 1, Τσαγκότσκινα 1, Λεόνοβα, Γκαλιμζιάνοβα 1, Τολκούνοβα 2, Σάπκινα, Λιψκάια, Στεπάκινα

Ελλάδα (Στέφανος Λέανδρος): Κοτσιώνη, Κατσιμπρή, Λούδη 1, Ελληνιάδη 1, Πρωτοπαπά, Μαστρόκαλου, Νίνου Ε. 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κοκκινάκη, Δούλη 2, Κοντονή 1, Κανετίδου 2, Αρχοντάκη