“Ίδρωσε”, αλλά επικράτησε η Ρεάλ

Την πρώτη της εντός έδρας νίκη κόντρα στην Λεβάντε με 3-2 πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης, στο γεμάτο από φιλάθλους «Σαντιάγο Μπερναμπέου», στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστής της La Liga.

Η Ρεάλ Μαδρίτης θύμισε την χαρακτηριστική εικόνα της ως «Βασίλισσα» και από το πρώτο κιόλας ημίχρονο καθάρισε το παιχνίδι.

Ο Μπενζεμά στο 25’ άνοιξε το σκορ και στο 31’ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 2-0.

Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Βινίσιους γύρισε την μπάλα στον Κασεμίρο στο 40’ και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Λεβάντε έβαλε δύσκολα στην Ρεάλ και μείωσε στο 49’ με τον Μαγιοράλ σε 3-1.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο κατάφεραν να βρουν και τέταρτο γκολ με τον Βινίσιους, μετά από μια φάση διαρκείας, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ μετά την χρήση VAR.

Την ώρα που οι «Μερένγκες» πίεζαν για το τέταρτο γκολ, η Λεβάντε διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα και στο τελευταίο τέταρτο δυσκόλεψε στους Μανδριλένους. Ο Μελέρο λίγα λεπτά μετά την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο στο 75’ βρήκε δίχτυα με κεφαλιά και μείωσε για την Λεβάντε σε 3-2. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με την Ρεάλ να κερδίζει 3-2.

Σκόρερ: 25’, 31’ Μπενζεμά, 40’ Κασεμίρο / 49’ Μαγιοράλ, 75’ Μελέρο

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Σέρχιο Ράμος(60’ Μιλιτάο), Μαρτσέλο, Κασεμίρο(60’ Αζάρ), Λούκας Βαθκεθ, Χάμες Ροντρίγκες, Κρόος, Βινίσιους, Μπενζεμά(83’ Γιοβιτς)

Λεβάντε: Φερνάντεθ, Κλερκ, Ποστίγο, Ντουάρτε(67’ Μελερο), Βέζο, Μιρανόν, Καμπάνια, Βούκσεβιτς, Ροχίνια(67’ Μαρτί), Μοράλες, Μαγιοράλ