Ίντερ: Καθάρισε με ιδανικό ντεμπούτο του Κορέα

Συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα η Ίντερ που έκανε το 2Χ2 απέναντι στη Βερόνα, με ιδανικό ντεμπούτο και δύο γκολ για τον Κορέα.

Η φορμαρισμένη Ίντερ, έκανε το 2 στα 2 απέναντι στη Βερόνα με 1-3 στο Μαρκ’Αντόνιο Μπεντεγκόντι για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Χοακίν Κορέα πραγματοποίησε ιδανικό ντεμπούτο, αφού στην πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα των “νερατζούρι” πέτυχε δύο γκολ, οδηγώντας τους πρωταθλητές Ιταλίας στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς το προβάδισμα στο σκορ με τον Ιβάν Ίλιτς να κάνει το 1-0 στο 15ο λεπτό, ο Χαντάνοβιτς δεν μπόρεσε να συνεννοηθεί με τον Μπρόζοβιτς, με τον Σέρβο να κλέβει την μπάλα, να μπαίνει στην περιοχή και με ωραίο πλασέ να βάζει μπροστά στο σκορ τη Βερόνα.

Η αναμέτρηση κινήθηκε σε μέτριο τέμπο, με τη Βερόνα να διατηρεί το προβάδισμα, αλλά καμία από τις δύο ομάδες να μην δημιουργεί αξιόλογες φάσεις. Με την έναρξη του δεύτερου μέρος όμως, οι ισορροπίες άλλαξαν, με την Ίντερ να βρίσκει το γκολ που έψαχνε, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες. Μετά την επαναφορά της μπάλας από την πλάγια γραμμή από τον Πέρισιτς, ο Αργεντινός πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Μοντιπό, κάνοντας το 1-1 στο 47′.

Στο 74′ ο Χοακίν Κορέα, έπρεπε να περάσει αλλαγή, για να πάρει τη νίκη η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι. Ο Αργεντινός, εννέα λεπτά (83′) μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των “νερατζούρι”, κάνοντας το 1-2, ενώ στο 90+4′ σκόραρε ξανά, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Ουντινέζε- Βενέτσια 3-0

Νωρίτερα η Oυντινέζε υποδέχτηκε την Βενέτσια με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα αφού επικράτησαν με σκορ 3-0.

Η ομάδα του Λούκα Γκότι ήταν καλύτερη, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και απείλησε πολλές φορές την εστία του Λετσερίνι. Το σκορ άνοιξε στο 29ο λεπτό ο Ινάκιο Πουσέτο μετά από ασίστ του Ναουέλ Μολίνα ενώ ακολούθησε ένα ακόμα τέρμα στο 79 με σκόρερ τον Ντεουλοφέου για να έρθει και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μολίνα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αρκετά με την εικόνα της να μην είναι αρνητική αλλά και πάλι δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με αποτέλεσμα να γνωρίσει δεύτερη συνεχόμενη ήττα με το ίδιο σκορ μετά από αυτήν της πρώτης αγωνιστικής απέναντι στην Νάπολι.