Ντόρτμουντ: Ο Χάαλαντ έδωσε τη νίκη στο τέλος

Με γκολ στις καθυστερήσεις ο Χάαλαντ έδωσε τη νίκη στη Ντόρτμουντ εντός έδρας επί της Χοφενχάιμ

Η Ντόρτμουντ νίκησε με 3-2 τη Χοφενχάιμ στο “Σιγκναλ Ιντούνα Παρκ” για την 3η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 92ο λεπτό και έσωσε τους Βεστφαλούς από νέα γκέλα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ρέινα στο 49ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 61ο λεπτό με τον Μπαουγκάρτνερ.

Η Ντόρτμουντ βρέθηκε ξανά στην θέση του… οδηγού με τον Μπέλινγχαμ στο 69ο λεπτό, αλλά η Χοφενχάϊμ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ισοφάρισε στο 90ο με τον Νταμπούρ.

Στο 90+2′ ο Χάαλαντ, με κοντινή προβολή έκανε το 3-2 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Ρόζε που ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή, μαζί με τη Βόλφσμπουργκ, η οποία, όμως έχει αγώνα λιγότερο.

Ντόρτμουντ-Χοφενχάιμ 3-2 (49΄ Ρέινα, 69΄ Μπέλινγκχαμ, 90΄ + 1΄ Xααλαντ – 61΄ Μπάουμγκαρτνερ, 90΄ Νταμπούρ)