Ιωνικός: Ήττα στη Νίκαια από τη Μονς

Νέα ήττα στο FIBA Europe Cup για τον Ιωνικό, αυτή τη φορά από τη Μονς στη Νίκαια

O Ιωνικός ηττήθηκε με 74-77 στη Νίκαια από τη Μονς, για την 4η αγωνιστική του FIBA Europe Cup, βλέποντας το ρεκόρ τους στον 6ο όμιλο να υποχωρεί σε 1-3.

Για τους Νικαιώτες οι Τζερμάν και Μουστάφα σημείωσαν 26 και 21 πόντους, αντίστοιχα και ακολούθησαν στους σκόρερ οι Κολοβέρος (12) και Γόντικας (10). Από τους Βέλγους ξεχώρισε ο Εμάνουελ Νζεκέσι (30π., 8ρ.).

Tην επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Αντβέρπ (9/11, 21.00).

Η ελληνική ομάδα μπήκε δυναμικά στο ματς, κυριάρχησε στο παρκέ και στο τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκε στο +16 (29-13). Ωστόσο, το δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκαν από αστοχία και λάθη του Ιωνικού, τα οποία βοήθησαν την Μονς Ενό να σηκώσει κεφάλι στο σκορ και να ξεφύγει στο 36΄ με +9 (64-73), έχοντας κυριαρχήσει στα ριμπάουντ.

Με τέσσερα λεπτά να απομένουν, ο Ιωνικός προσπάθησε για την υπέρβαση τρέχοντας μέχρι το 39΄ ένα σερί 8-0 για το 72-73, ενώ είχε την ευκαιρία για το προσπέρασμα, αν δεν αστοχούσε σε κομβικό λέι απ ο Γόντικας. Στην κρισιμότερη επίθεση του αγώνα ο Τζέρμαν έχασε την μπάλα και στη συνέχεια υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ (72-75 με 2/2β.). Ακολούθησε λάθος των Βέλγων στην επαναφορά, με τον Γόντικα να γράφει το 74-75 στα 11΄΄ για τη λήξη. Ένα νέο λάθος της Μονς Ενό έδωσε ακόμη μία ευκαιρία στην ελληνική ομάδα, αλλά ο Γόντικας υπέπεσε και αυτός σε λάθος με τον Μιντόγκο να κλειδώνει τη νίκη (74-77). Ο Γόντικας ευστόχησε στο τρίποντο από το κέντρο, που θα έστελνε το ματς στην παράταση, αλλά ήταν εκτός χρόνου…

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 42-39, 56-63, 74-77

Ιωνικός: Αθηναίου, Τζέρμαν 26 (3), Γκιουζέλης 3 (1), Γόντικας 10, Μουχαϊμίν 21 (5), Αρσενόπουλος, Χουγκάζ, Κολοβέρος 12, Μούρτος, Όουενς 2.

Μονς: Κέιτζ 5 (1), Χένσον 9, Μιντόγκο 6, Μορτάντ 6, Νζεκέσι 30, Νέρι 2, Νίκολς 13 (2), Πενάβα 6.