Ιωνικός-ΟΦΗ: Διπλό με VAR και Τοράλ

Με το VAR και δύο γκολ του Τοράλ, ο ΟΦΗ έφυγε νικητής από τη Νεάπολη.

Ο ΟΦΗ έφυγε νικητής από τη Νεάπολη καθώς επικράτησε με 0-2 του Ιωνικού για την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Τα γκολ των Κρητικών πέτυχε ο Γιόν Τοράλ στο 83’ με πέναλτι και στο 90’+2’.

Ο Ιωνικός έμεινε με 10 παίκτες καθώς στο 90’+7’ ο Βαλεριάνος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Πολλά παράπονα για τη διαιτησία και το VAR από τους ανθρώπους των Νικαιωτών, καθώς ο Παπαπέτρου ακύρωσε γκολ του Ιωνικού, ενώ πήρε πίσω πέναλτι που αρχικά καταλόγισε.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο ΟΦΗ πηγαίνει στους 26 βαθμούς με τον Ιωνικό να μένει στους 15.

Το ματς

Με 3-5-2 ξεκίνησε τον Ιωνικό ο Μιχάλης Γρηγορίου, με τον Χουτεσιώτη στο τέρμα, Μπουενά, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι στην άμυνα, Μύγα, Βαλεριάνο στα άκρα, Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά στο κέντρο και Σεμπά, Μάντζη στην επίθεση.

Με τον ίδιο σχηματισμό ξεκίνησε και ο Βάλντας Νταμπράουκας τον ΟΦΗ, με τον Μανδά στο τέρμα, Βούρο, Πασαλίδη, Διαμαντή στην άμυνα, Μπαλογιάννη, Τσιλιανίδη στα άκρα, Περέα, Ντιουσέ, Μπάκιτς στο κέντρο και Τοράλ, Ντίκο στην επίθεση.

Στο 10’ ο Φαντιγκά έκανε ατομική ενέργεια από δεξιά, γέμισε στην περιοχή, αλλά ο Μανδάς πρόλαβε και μάζεψε προ του Μάντζη.

Στο 16’ ο Βαλεριάνος εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Μάντζης έπιασε κεφαλιά, η οποία όμως πέρασε λίγο άουτ.

Στο 20’ σε μια παρόμοια φάση, ο Βαλεριάνος εκτέλεσε ξανά φάουλ, αλλά ο Μπουενά από κοντά αστόχησε.

Στο 26’ ο Κάνιας έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Βαλεριάνος γύρισε με το κεφάλι προς τον Μάντζη, ο οποίος με εξαιρετικό ανάποδο ψαλιδάκι σκόραρε, ωστόσο ο Παπαπέτρου ύστερα από συνεννόηση με το VAR δεν μέτρησε το γκολ καθώς υποδείχθηκε οφσάιντ.

Στο 31’ ο Μπαλογιάννης μπήκε στην περιοχή, σούταρε, με τον Χουτεσιώτη να διώχνει με τα πόδια.

Στο 45’ ο Μπάκιτς σούταρε με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι και να περνά άουτ.

Στο 51’ ο Τσιγκρίνσκι εκτέλεσε φάουλ στη πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, ο Φαντιγκά μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Βούρο. Ο Παπαπέτρου αρχικά καταλόγισε πέναλτι και έδειξε κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του ΟΦΗ. Ωστόσο αφού πήγε και εξέτασε το VAR, τα πήρε αμφότερα πίσω δείχνοντας να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 55’ ο Μάντζης έκανε γύρισμα στην περιοχή, ο Σεμπά βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στη μικρή περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μανδά.

Ενώ στο 57’ ο Μάντζης σούταρε από μακριά, με τη μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ. Στην εκτέλεση οι αλλεπάλληλες κόντρες ευνόησαν τον Σεμπά που είδε τον Μανδά να μαζεύει τη μπάλα.

Στο 70’ ο Ντίκο μπήκε στην περιοχή, πήγε να γυρίσει στον Μπάκιτς με τον Μύγα να παρεμβάλλεται και να διώχνει, αλλά ο επόπτης σήκωσε τη σημαία.

Στο 77’ ο Μύγας έβγαλε μπαλιά για τον Μάνο, ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Πασαλίδης πρόλαβε και έδιωξε με προβολή.

Στο 80’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπαπέτρου αφού εξέτασε το VAR έδωσε πέναλτι για πάτημα του Μπουενά στον Τοράλ. Το πέναλτι εκτέλεσε στο 83’ ο Τοράλ και έκανε το 0-1 για τον ΟΦΗ.

Οι Κρητικοί στο 90’+2’ σφράγισαν τη νίκη τους, όταν ο Μπαλογιάννης εκμεταλλεύτηκε λάθος του Λοβέρα, έδωσε στον Τοράλ, ο οποίος με ωραίο πλασέ με το αριστερό έκανε το 0-2.

Στο 90’+6’ ο Ελευθεριάδης δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Και αμέσως μετά,  ο νεοεισελθών Γκρόνινγκ σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Χουτεσιώτη να διώχνει σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό, ο Μοσκέρα σέντραρε, ο Μπαλογιάννης πλάσαρε αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βαλεριάνος τράβηξε τη φανέλα του Μοσκέρα και είδε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μπουενά (84’ Μασάς), Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Βαλεριάνος, Κάνιας (84’ Λοβέρα), Σάκιτς, Φαντιγκά, Σεμπά (90’+3’ Ελευθεριάδης), Μάντζης (67’ Μάνος)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Τσιλιανιδης (86’ Μαρινάκης), Περέα, Ντιουσέ, Μπαλογιάννης, Μπάκιτς, Τοράλ (90’+5΄Γκρόνιγκ), Ντίκο (84’ Μοσκέρα)