Premier League: Πήρε το ντέρμπι με την Τσέλσι η Τότεναμ

Θριαμβεύτρια στο ντέρμπι του Λονδίνου απέναντι στην Τσέλσι ήταν η Τότεναμ.

Για την 25η αγωνιστική της Premier League, η Τότεναμ επικράτησε με 2-0 της Τσέλσι εντός έδρας.

Την πρώτη νίκη απέναντι στους «μπλε» μετά από 12 συνεχόμενα ματς πέτυχε η ομάδα του Κόντε. Αυτό ήταν τοτο δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» (είχε προηγηθεί το 2-0 επί της Γουέστ Χαμ) για τους γηπεδούχους και ταυτόχρονα έχουν το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της 4ης θέσης.

Οι “Πετεινοί” μετά την επικράτηση τους έφτασαν τους 45 βαθμούς, παραμένοντας στην 4η θέση, ενώ η Τσέλσι συνέχισε την κακή της πορεία και παρέμεινε στην 10η θέση με 31β. Οι “μπλε” έχασαν κάθε ελπίδα για να βγουν στο Champions League της επόμενης περιόδου, ενώ εάν συνεχίσουν έτσι πολύ δύσκολα θα προλάβουν και κάποιο από τα άλλα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».

Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Σκιπ στο 46′ και ο Χάρι Κέιν στο 82ο λεπτό, όπου έκριναν το ματς στο «Τότεναμ Στέιντιουμ».

Φούλαμ-Γουλβς 1-1 (64΄ Σόλομον – 23΄ Σαράμπια)

Έβερτον-Άστον Βίλα 0-2 (63΄ Γουότκινς, 81΄ Μπουέντια)

Λιντς-Σαουθάμπτον 1-0 (77΄ Φίρπο)

Λέστερ-Άρσεναλ 0-1 (46΄ Μαρτινέλι)

Γουέστ Χαμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 4-0 (70΄,70΄ Ινγκς, 78΄ Ράις, 85΄ Αντόνιο)

Μπόρνμουθ-Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (83΄ Λέρμα – 15΄ Άλβαρες, 29΄ Χάαλαντ, 45΄ Φόντεν, 51΄αυτ. Μέφαμ)

Κρίσταλ Πάλας-Λίβερπουλ 0-0

Τότεναμ-Τσέλσι 2-0 (46΄ Σκιπ, 82΄ Κέιν)