Ιωνικός-Παναθηναϊκός: Άφησαν βαθμούς στη Νίκαια οι «Πράσινοι»

Ο Ιωνικός ισοφάρισε στο τέλος τον Παναθηναϊκό και έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ιωνικό στη Νίκαια, για την 14η αγωνιστική της Super League 1.

Το “Τριφύλλι” προηγήθηκε στον 14′ με τον Μπερνάρ, για να ισοφαρίσει ο Άοσμαν στο 84′ για το τελικό αποτέλεσμα.

Δεύτερη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τους «πράσινους», που είδαν την απόστασή τους απ’ την ΑΕΚ να μειώνεται στους 6 βαθμούς στην εκκίνηση του β‘ γύρου της Λίγκας, με το πρωτάθλημα να ξαναπαίρνει «φωτιά». Πλέον ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να είναι πρώτος και αήττητος με 38 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Νίκαιας παρέμεινε τελευταία φτάνοντας τους 8 πόντους, όπως και ο Λεβαδειακός.

O αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να πάρει απ’ τη αρχή τα ηνία του αγώνα και στο 14’ ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Από διώξιμο του Χουάνκαρ με το γόνατο, ο Ιωαννίδης κατέβασε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε ασθενώς κι ο Μπερνάρ παίρνοντας το «ριμπάουντ», έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού με τη φανέλα των «πράσινων».

Δύο λεπτά αργότερα (16’) από ωραία αντεπίθεση του Παναθηναϊκού και χαμηλή σέντρα του Μπερνάρ προς τον Παλάσιος, ο Αργεντινός από τα πέντε μέτρα σούταρε στο αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Στο 34’ οι «πράσινοι» πλησίασαν ξανά στο γκολ μετά από φάουλ του Μπερνάρ που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ιωνικού.

Στο 44’ από σέντρα του Σάκιτς, ο Μάντζης έπιασε πιεζόμενος την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι, αλλά σημάδεψε πολύ πάνω απ’ τα δοκάρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 58’ με τον Φώτη Ιωαννίδη, ο οποίος  μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο 66’ οι παίκτες του Παναθηναϊκού κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα, με τον Μπερνάρ να βγάζει πολύ ωραία κάθετη πάσα στον Τσέριν, όμως το πλασέ του Σλοβένου μέσου με το αριστερό, «έβγαλε» με εξαιρετική επέμβαση ο Χουτεσιώτης.

Πέντε λεπτά αργότερα (71’) ο Άοσμαν βρήκε λίγο χώρο έξω απ’ την περιοχή και σούταρε με τη μία, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι, ενώ στο 80’ ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Μπερνάρ έκλεψε την μπάλα, έβγαλε άλλη μία ασίστ στον Σπόραρ, ο οποίος πέρασε τον Χουτεσιώτη, όμως το πλασέ του στην κενή εστία κόπηκε από τον Σόουζα.

Στο 84’ ο Ιωνικός «τιμώρησε» τις πολλές χαμένες ευκαιρίες του Παναθηναϊκού. Ο Μασάς έκανε εντυπωσιακή ενέργεια από τα δεξιά, πέρασε τον αντίπαλό του και σέρβιρε προς τον Άοσμαν, ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό και ισοφάρισε σε 1-1.

Κίτρινες: Αντούνες, Μάντζης – Φ. Ιωαννίδης, Σάρλια

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Σόουζα, Σάκιτς, Τσίμπσαχ, Αντούνες, Λοβέρα (75’ Μασάς), Άοσμαν (90’+5’ Πογκοσιάν), Φαντιγκά (87’ Ελευθεριάδης), Μάντζης (87’ Ν. Ιωαννίδης).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Τσέριν, Βαγιαννίδης (59’ Κουρμπέλης), Μπερνάρ, Παλάσιος, Φ Ιωαννίδης (70’ Σπόραρ).