ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός: Σόκαραν τους “ερυθρόλευκους” οι Ηπειρώτες

Κατέρρευσε ο Ολυμπιακός και πήρε ανέλπιστο βαθμό ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Σόκαρε τον Ολυμπιακό ο ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες», καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2  για τη 14η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 0-2, με δύο τέρματα από τον Κώστα Φορτούνη, στο 34’ και στο 45’ με φάουλ, ο οποίος φώναξε «παρών» και δείχνει πως ο Ολυμπιακός μπορεί να στηριχθεί ξανά πάνω του.

Ωστόσο στο δεύτερο μέρος, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον ΠΑΣ να φτάνει στην ισοφάριση, με τον Γιώργο Παμλίδη στο 64’ και τον Άγγελο Λιάσο στο 76’.

Το ματς διακόπηκε πολλές φορές στο πρώτο ημίχρονο, με τη μεγαλύτερη διακοπή να είναι διάρκειας 20 λεπτών, λόγω επεισοδίων στις κερκίδες από οπαδούς των γηπεδούχων.

Έτσι, ο Ολυμπιακός πάει στους 26 βαθμούς, ενώ οι Ηπειρώτες πάνε στους 10.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Βρουσάι, Ρέτσος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ στον άξονα, Φορτούνης, Μπιέλ, Χάμες μεσοεπιθετικά και Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να παιχτεί ποδόσφαιρο, καθώς το παιχνίδι διακόπηκε τρεις φορές εξαιτίας ρίψης φωτοβολίδων.

Μέχρι τότε, στο 13’ ο Χάμες έκανε σέντρα, με τον Παντελάκη να διώχνει προ του Ελ Αραμπί. Ενώ στο 14’ ο Φορτούνης είχε άστοχο σουτ.

Στο 15ο λεπτό, ο διαιτητής Κουμπαράκης διέκοψε το ματς, το οποίο συνεχίστηκε περίπου 20 λεπτά μετά.

Στο 16’ (μετά τη διακοπή), ο Μορέιρα έφυγε γρήγορα στην κόντρα, πέρασε τον Ντόη, αλλά ο Βρουσάι αποσόβησε, κερδίζοντας και το φάουλ.

Ενώ στο 19’ (μετά από ακόμη μια διακοπή, λίγων δευτερολέπτων αυτή τη φορά). Ο Μπιέλ σούταρε με το δεξί από το ύψος της περιοχής, με τον Σούλη να μπλοκάρει.

Στο 20’ ο Ελ Αραμπί γύρισε από δεξιά, ο Μπιέλ δεν έκανε καλό πλασέ, το οποίο πέρασε εκτός.

Στο 25’ ο Σόρια έκανε λάθος, ο Φορτούνης πήρε τη μπάλα, έβγαλε κάθετα στον Ελ Αραμπί αλλά ο Σούλης μάζεψε.

Στο 30’ ο Φορτούνης μετά από συνεργασία με τον Ελ Αραμπί, σούταρε εκτός περιοχής με τον Σούλη να διώχνει σε κόρνερ.

Και στο 34’ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε. Ο Ελ Αραμπί έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Φορτούνη, ο οποίος πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, σούταρε και έκανε το 0-1!

Στο 42’ ξανά Φορτούνης και Ελ Αραμπί συνεργάστηκαν, ο Χάμες έκανε περισσότερες ντρίπλες από όσες χρειάζονταν και η άμυνα τον έκοψε.

Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμά του στο 45’ όταν ο Κώστας Φορτούνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Σούλη και έγραψε το 0-2.

Στο 46’ ο Ρέτσος έκανε λάθος μέσα στην περιοχή, ο Ριένστρα το εκμεταλλεύτηκε, σούταρε, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.

Στο 55’ ο Χάμες γέμισε, οι γηπεδούχοι έδιωξαν άσχημα και ο Ελ Αραμπί σούταρε άστοχα.

Ένα λεπτό μετά, ο Μορέιρα σούταρε λίγο άουτ.

Στο 63’ ο ΠΑΣ είχε δοκάρι, όταν ο Λιάσος έπιασε κεφαλιά μετά από κόρνερ.

Ο ΠΑΣ μείωσε στο 64’. Ο Παμλίδης σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 1-2.

Και στο 76’ έφτασε και στην ισοφάριση. Ο Μορέιρα μπήκε από αριστερά, γύρισε για τον Λιάσο, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Στο 83’ ο Μπάλαν μπήκε ανάμεσα σε Ντόη και Ανδρούτσο, πλάσαρε και η μπάλα πέρασε εκτός.

Στο 87’ ο Φορτούνης σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Σούλη να μπλοκάρει.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Ριένστρα, Λιάσος, Μορέιρα, Παμλίδης (81’ Ροσέρο), Σταματελόπουλος (60’ Μπάλαν)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Βρουσάι (22’ λ.τρ. Ανδρούτσος), Ρέτσος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ (81’ Μαρσέλο), Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ (81’ Γκάρι Ροντρίγκες), Φορτούνης, Μπιέλ, Χάμες (71’ Κασάμι), Ελ Αραμπί (71’ Μπακαμπού)