Ισοφάρισε ο Προμηθέας με σούπερ Χολ

Ο Προμηθέας έδειξε τα δόντια του στην ΑΕΚ, νίκησε με 74-65 και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1 ενόψει των ημιτελικών της Betshop Basket League.

Οι πρωταγωνιστές από πλευράς του νικητή Προμηθέα ήταν ο Χολ με 19 πόντους και ο Σαλούστρος με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ενώ από την ηττημένη Βασίλισσα οι διασωθέντες ήταν οι Βίνς Χάντερ με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Γιόρκ με 13 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν πολύ αστοχες και οι άμυνες ήταν κλειστές και η ΑΕΚ βγήκε νικήτρια με 11-13.

Στο δεύτερο οι άμυνες άνοιξαν, οι ομάδες ήταν πιο εύστοχες, η Βασίλισσα μπήκε πιο δυναμικά και πήρε προβάδισμα με +7(26-33), όμως ο Προμηθέας επέστρεψε και κέρδισε το δεκάλεπτο με δύο πόντους(36-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάτρας έθεσε βάσεις για την νίκη, εκμεταλεύτηκε την ευστοχία του πίσω από τα 6.75, με τους Κασελάκη και Σαλούστρο και παίζοντας πολύ καλή άμυνα βρέθηκε στο τέλος της περιόδου με εννέα πόντους μπροστά με 57-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ήταν ήρεμος, με σωστές επιλογές και πολύ καλή άμυνα διατήρησε το σκορ στα μέτρα του και πήρε την νίκη με 74-65

Προμηθέας: Κασελάκης 7 (5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4, Μέιερ, Λίποβι 1, Έλις 10 (4 ριμπάουντ), Σαλούστρος 12 (8 ριμπάουντ), Γκίκας 8, Τσαϊρέλης 3, Γερομιχαλός, Χολ 19 (5/6 τρίποντα), Παρκς 3 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 7

ΑΕΚ: Λαρεντζάκης 6, Χάντερ 11 (6 ριμπάουντ), Τζέιμς 7, Σαντ Ρος 9 (8 ριμπάουντ), Θίοντορ 4 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 11, Εμπάκουε 2, Γιορκ 13