Ισόπαλες Αλαβές και Λεγκανές στην Βιτόρια

Στο Μεντιθορότθα, Αλαβές και Λεγκανές διασταύρωσαν τα ξίφη τους για την 17 αγωνιστική της La Liga, αλλά δεν υπήρχε νικητής, αφού το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση, μαρκάροντας σκληρά τον αντίπαλο. Πολλές στατικές φάσεις δεν υπήρξαν στον αγώνα, που θα έδινε στις δύο πλευρές την δυνατότητα να απειλήσουν, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στο 43’, ο Μπρειθγουέιτ πήρε την πάσα μέσα στην περιοχή και με χαμηλό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι, σημειώνοντας το 0-1.

Στον ίδιο ρυθμό, συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν χώρο για να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Οι δύο προπονητές προσπάθησαν να αλλάξουν την ροή της αναμέτρησης με τις αλλαγές τους. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 82’, με τον Χοσελού, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή και πήρε το ριμπάουντ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Έλι, Χοσελού – Εν Νεσιρί, Ομέρουο, Σίλβα

Αλαβές: Πατσέκο, Ντουάρτε, Έλι, Ναβάρο, Αγκιρεγκαμπίρια (Ριόχα 71’), Βιδάλ (Μαγκαγιάν 88’), Πονς, Γκαρσία, Μπερκ (Σάινθ 77’), Πέρεθ, Χοσελού

Λεγκανές: Κουέγιαρ, Μπουστίνθα, Αβαζιέμ, Ομέρουο, Σίλβα, Ροντρίγκες, Όσκαρ (Ριβέρα 58’), Πέρεθ, Μέσα (Εράσο 77’), Εν Νεσιρί, Μπρεϊθγουέιτ