Ισόπαλες Μπέτις και Ειμπαρ

Η 8η αγωνιστική της La Liga ξεκίνησε με την Μπέτις να υποδέχεται την Ειμπαρ στο Μπενίτο Βιγιαμαριν και αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 1-1.

Οι δύο ομάδες δεν σημείωσαν κάποια φαση, που θα τους φέρει κοντά στο γκολ και οι στατικές φάσεις δεν βοήθησαν. Στο 34’, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πεναλτι και ο Ορεγιανα ανέλαβε την εκτέλεση του ευστοχώντας για το 0-1. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου, αφού καμία σημαντική στιγμή δεν πραγματοποιήθηκε.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλησουν με στατικές φάσεις το αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν ήταν αρκετά καλές ώστε να ανησυχήσουν τους τερματοφύλακες. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 70’, όταν ο Λόρεν κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά μέσα στην περιοχή και νίκησε τον τερματοφύλακα κάνοντας το 1-1. Στην συνέχεια, δεν υπήρχαν ευκαιρίες για καμιά πλευρά και το 1-1 έμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: Καναλες, Φεκιρ, Μαντι – Μπιγκας, Αρμπιλα, Εσκαλαντε, Τεχερο, Ντιοπ

Κόκκινες: Εσκαλαντε (δεύτερη κίτρινη)

Μπέτις: Ρομπλες, Αλφόνσο (Φεκιρ 57’), Μπάρτσα, Μάντι, Έμερσον, Μορένο, Γκουαρδαδο (Λαινεθ 90+2), Καναλες, Χοακίν (Τέτοιο 84’), Λόρεν, Ιγκλεσιας

Ειμπαρ: Ντμιτροβιτς, Ντε Μπλασις, Ολιβέιρα, Αρμπιλα, Μπιγκας (Τεχερο 46’), Εξποσιτο (Κουικε 70’), Ντιοπ, Εσκαλαντε, Ορεγιανα, Κικε (Τσαρλς 86’), Ινουι