Ισόπαλες Ντόρτμουντ-Λάτσιο, εύκολη νίκη η Κλαμπ Μπριζ

Ντόρτμουντ και Λάτσιο ήρθαν ισόπαλοι στη Γερμανία, ενώ και η Κλαμπ Μπριζ κέρδισε εύκολα τη Ζενίτ στο Βέλγιο.

Για την 5η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Champions League, η Ντόρτμουντ με την Λάτσιο έμειναν στο 1-1, ενώ η Μπριζ νίκησε εύκολα τη Ζενίτ με 3-0 και οι δύο πρώτες θέσεις έγιναν διεκδικούμενες από τρεις ομάδες. Σαφώς το προβάδισμα έχει η Ντόρτμουντ και η Λάτσιο θα παλέψει με την “σκληρή” Μπριζ την επόμενη αγωνιστική στη Ρώμη και για να κρατήσει την 2η θέση, αλλά και να διεκδικήσει την πρώτη, αν οι Γερμανοί “στραβοπατήσουν”.

Ντόρτμουντ- Λάτσιο 1-1

Η Ντόρτμουντ ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Λάτσιο στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ. Μετά από αυτή την ισοπαλία, οι “Γερμανοί” βρίσκονται στην πρώτη θέση με 10 βαθμούς και ακολουθεί η Λάτσιο με 9.  Σκόρερ ήταν ο Γκερέρο στο 44′ και ισοφάρισε ο Ιμπόμπιλε με εκτέλεση πέναλτι στο 66′.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα λίγο αμυντικά και κανένας δεν έδειχνε διάθεση να ρισκάρει. Η πρώτη φάση του παιχνιδιού έγινε στο 20ο λεπτό, όταν ο Κορέα πάτησε περιοχή και σούταρε, αλλά ο Μπέρκι ήταν σε ετοιμότητα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν 10 λεπτά μετά, στο 30′ όταν ο Ρόις βρέθηκε στην περιοχή και εκτέλεσε, όμως η προσπάθεια πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 44′ ο Αζάρ έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα, στον Γκερέρο που νίκησε στο τετ-α-τετ τον Ρέινα και άνοιξε το σκορ για το 1-0 της Ντόρτμουντ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο αργό ρυθμό. Η Ντόρτμουντ έδειχνε ότι κρατούσε το προβάδισμα, αλλά η Λάτσιο στο 66′ κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε εύστοχα ο Ιμόμπιλε  και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 68′ ο Σουλτς βρέθηκε σε καλό σημείο εντός περιοχής, όμως το σουτ που έκανε αστόχησε.

Η επόμενη φάση έγινε στο 78′ όταν ο Ντιλέινι σούταρε από καλή θέση, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Τίποτα δεν συνέβη μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Ντόρτμουντ (Φάβρ): Μπέρκι, Χούμελς, Ακαντζί, Πίκτσεκ, Μόρεϊ, Γκερέιρο (62′ Σούλτς), Ντιλέινι, Μπέλινγκχαμ (88′ Βίτσελ), Αζάρντ (76′ Μπράντ), Ρέινα, Ρόις (76′ Σάντσο).

Λάτσιο (Ιντζάκι): Ρέινα, Ατσέρμπι, Χόεντ, Πάτρικ, Μάρουσιτς, Φαρές (70′ Λαζάρι), Λούκας Λέιβα (70′ Άκπα Ακπρό), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (80′ Καϊσέντο), Αλμπέρτο (80′ Εσκαλάντε), Ιμόμπιλε, Κορέα (70′ Κορέα).

Κλαμπ Μπριζ- Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 3-0

Στο Γιαν Μπρέιντελ Στάντιον, η Κλαμπ Μπριζ επικράτησε με 3-0 της Ζενίτ χάρις τα τέρματα των Ντε Κέτελερ στο 33′, Βάνακεν στο 58′ και Λανγκ στο 73′. Με αυτή τη νίκη οι Βέλγοι με 7 βαθμούς πήραν την 3η θέση που οδηγεί στο Europa League και στοχεύουν την δεύτερη, αν κερδίσουν την Λάτσιο την επόμενη αγωνιστική.

Κίτρινες: 67′ Σούτορμιν, 90′ Πρόχιν

Κλαμπ Μπρίζ (Κλεμέντ): Μινιολέ, Κοσουνού, Μέχελε, Ρίκα, Μάτα (90+1′ Βαν Ντε Κέιμπους), Ντε Κέτελερ, Φόρμερ (88′ Σκρίτζβερς), Βάνακεν (87′ Σομπόλ), Μπαλάντα, Ντένις, Λανγκ (88′ Οκερέκε)

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Σέμακ): Κερζακόβ, Ρακίτσκι (46′ Κρουγκοβόι), Πρόχιν, Ντάγκλας Σάντος, Σούτορμιν, Μπάριος, Ντριούσι (46′ Μουστοβόι), Ερόχιν (46′ Οζντόεφ), Κουζιάεβ (65′ Μουσάεφ), Μάλκομ (75′ Σάμκιν), Αζμούν